Do wbicia pierwszej łopaty na budowie bloku w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej w Pajęcznie jeszcze kilka dobrych miesięcy, ale Urząd Miejski już stworzył listę rankingową najemców. Lokali jest 60, a póki co na tanie lokale zapisało się 37 rodzin i singli. Jeden wniosek odrzucony. – Jestem o zainteresowanie resztą mieszkań spokojny, ruch się zwiększy, jak tylko budowa fizycznie ruszy – sądzi ustępujący burmistrz Piotr Mielczarek.
Idea budowy tanich mieszkań z opcją dojścia do własności zainteresowała pajęczańskich samorządowców już trzy lata temu. Rządowy program SIM to połącznie założeń TBS-ów i spółdzielni mieszkaniowych. Pajęczno, podobnie zresztą jak sąsiedni Działoszyn, weszło do spółki z o.o. SIM KZN Łódzkie Centrum. Oprócz dziewięciu samorządów udziałowcem spółki jest Skarb Państwa w postaci Krajowego Zasobu Nieruchomości.
Dzięki montażowi finansowemu czyli bezzwrotnej dotacji i atrakcyjnemu kredytowi z Banku Gospodarstwa Krajowego a także wniesieniu aportem przez gminy majątku w postaci działek pod budowę, mieszkańcy mają dostać szansę na własne mieszkania w przyszłości a tani wynajem od razu.
Na razie w całym kraju, w przeciągu trzech lat, czyli od kiedy program SIM ruszył, w ramach tej inicjatywy oddano jeden blok z 10 lokalami. W 25 innych lokalizacjach trwa budowa 1,8 tys. mieszkań. Z kolei 154 projekty, w których planuje się budowę ponad 9 tys. mieszkań, czekają na pozwolenie na budowę. Przygotowywana jest zaś dokumentacja dla 376 lokalizacji, w których planuje się wybudowanie prawie 25 tys. lokali. W tym roku do użytku zostanie zaś oddanych 469 lokali mieszkalnych w 14 lokalizacjach.
- Jesteśmy już na mocno zaawansowanym etapie, mamy pozwolenie na budowę – informuje ustępujący burmistrz Pajęczna, Piotr Mielczarek.
Reklama- Harmonogram zakłada, że w ciągu 1,5- 2 lat inwestycja zostanie zakończona. To jest ogromna szansa dla 60 rodzin, czyli około 200 osób, które mają szansę na mieszkania w naprawdę przystępnym czynszem, a w przyszłości mogą się stać właścicielami tych lokali. Program powstał z myślą o ludziach, których nie stać na kredyt, nie mają zdolności, ale mają odpowiednie dochody, aby ponosić opłaty z tytułu najmu - dodaje.
Urząd Miejski w Pajęcznie pomiędzy 11 a 22 marca przyjmował wnioski od zainteresowanych lokalami SIM. 16 marca ratusz został otwarty w sobotę, aby wszyscy zainteresowani mogli z dokumentami dotrzeć. Powstała lista rankingowa. Osoby z największą ilością punktów będą mogły wybrać swoje lokale w pierwszej kolejności. Kryteria, jakie były brane pod uwagę, to zamieszkanie na terenie gminy, praca na miejscu, zamiar przeprowadzki w najbliższym czasie, posiadanie dziecka, niepełnosprawność w rodzinie. Ważne jest też kryterium dochodowe. Dochód singla nie może przekroczyć 6,2 tys. zł i niespełna 17 tys. zł dla 5-osobowej rodziny.
Po weryfikacji przez komisję jeden wniosek został odrzucony, a 37 rodzin znalazło się na liście.
- Wkrótce ruszy nabór dodatkowy - podaje Mielczarek.
Zostały jeszcze 23 lokale. Każdy z najemców będzie musiał wpłacić kwotę równą co najmniej 20 proc. wartości mieszkania, a do czynszu będzie wliczona kwota, przeznaczona na spłatę kredytu, zaciągniętego na budowę. Szacowany koszt budowy to na obecną chwilę ok.7 tys. zł/m2. Szacuje się również, że czynsz za lokal największy, ok. 60 m2 wyniesie nieco ponad 1 tys. zł, a za najmniejszy, 30 m2, nieco ponad 500 zł. Lokatorzy muszę się też liczyć z koniecznością opłaty za media.
- Na razie operujemy danymi szacunkowymi, ostateczna cena 1 m2 wybudowania bloku będzie znana po przetargu – zaznacza Mielczarek.
Po 15 latach lokatorzy zyskają prawo wykupu swojego lokalu. Mieszkanie zostanie wtedy wycenione według wartości rynkowej, a kwota wykupu będzie pomniejszona o zwaloryzowany wkład własny oraz kwotę spłaconego w czynszu kredytu.
Nowy blok zostanie wybudowany przy ul. Przemysłowej w Pajęcznie. Lokale będą wykończone w standardzie „pod klucz”.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze