Reklama

Teraz kolej na wsparcie młodych

Prawie 60 młodzieżowych drużyn pożarniczych z powiatów wieluńskiego, pajęczańskiego i wieruszowskiego otrzymały środki na sprzęt pożarniczy, informatyczny oraz umundurowanie. Uroczyste wręczenie promes odbyło się 28 października w remizie OSP w Wierzchlesie.

- To pierwsza taka akcja ogólnokrajowa, podczas której będziemy wręczać promesy dla MDP z przeznaczeniem na sprzęt pożarniczy, na umundurowanie oraz na sprzęt informatyczny, wykorzystywany w procesie szkolenia tych młodych strażaków – zaczął Karol Bednarski, Komendant Powiatowy PSP w Wieluniu. 
- Ci młodzi strażacy to właśnie nasza przyszłość, przyszłość ochotniczych straży pożarnych, również państwowej straży, dlatego tak ważna jest ta dzisiejsza uroczystość, w której stawiamy na młodość. Dziękuję prezesom, że ciągle czynią starania i wzrasta ta ilość jednostek z młodzieżowymi drużynami pożarniczymi.
W powiecie wieluńskim przyznano 28 promes, których łączna kwota wyniosła 124 tys. zł. Środki trafiły do Ochotniczych Straży Pożarnych w Mierzycach, Młynisku, Mokrsku, Opojowicach, Ożarowie, Sieńcu, Chorzynie, Czernicach, Dąbrowie, Gaszynie, Skomlinie, Stawie, Szynkielowie, Turowie, Wicherniku, Wieluniu, Wierzchlesie, Woli Rudlickiej, Zabłociu, Białej, Brzozie, Kadłubie, Komornikach, Konopnicy, Krzeczowie, Kurowie, Łyskorni oraz w Masłowicach. Cztery jednostki w powiecie pajęczańskim, OSP Dubidze, OSP Nowa Brzeźnica, OSP Radoszewice i OSP Siemkowice, łącznie otrzymały 12, 2 tys. zł. Natomiast w powiecie wieruszowskim rozdysponowano 25 promes, o wartości 149,9 tys. zł, dla OSP Jutrków, OSP Kąty Walichnowskie, OSP Krajanka, OSP Kuźnica Skakawska, OSP Ludwinów, OSP Lututów,  OSP Biadaszki, OSP Chobanin, OSP Dzietrzkowice, OSP Pichlice, OSP Pieczyska, OSP Walichnowy, OSP Galewice, OSP Łubnice, OSP Mieleszyn, OSP Niemojew, OSP Osiek, OSP Ostrówek, OSP Parcice, OSP Piaski, OSP Węglewice, OSP Wieruszów, OSP Wójcin, OSP Wyszanów i OSP Żdżary.
- Nasza MDP liczy ponad 10 osób, zachęcamy do wstąpienia w nasze szeregi przede wszystkim w szkołach – przyznał Janusz Wolny, wiceprezes OSP Wierzchlas.
- Pokazujemy sprzęt ratowniczy, opowiadamy o naszych działaniach, trzeba swój czas poświęcić, żeby tą młodzieżówkę stworzyć. Pozyskane środki, 4,5 tys. zł, chcemy przeznaczyć na zakup koszarówek dla naszych młodych druhów.  
O tysiąc złotych więcej trafiło do jednostki OSP Wichernik, w szeregach której funkcjonują trzy zespoły młodzieżowe, jedna dziewczęca i dwie chłopięce, po osiem osób w każdej drużynie. Otrzymana dotacja pozwoli zakupić buty, hełmy i ubrania. 
- Bardzo potrzebne są te środki, bo to dla nas wsparcie, tylko mogłaby być trochę większa kwota to byłoby wspaniale – zaznaczył Kazimierz Grzegorzek, wiceprezes OSP Wichernik.
- Trzeba żyć z młodymi w zgodzie, szanować się nawzajem, dużo czasu im poświęcać, pogadać z nimi po treningu i udaje się prowadzenie takich drużyn.
O wadze istnienia młodzieżowych drużyn mówili podczas uroczystości rozdania promes zaproszeni goście.
- Parlamentarny zespól strażaków wystąpił z inicjatywą, aby docenić pracę i docenić to, że istnieją młodzieżowe, dziecięce drużyny pożarnicze na terenie kraju – podkreślał Paweł Malinowski, zastępca Łódzkiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Łodzi. 
- Premier podjął decyzję o uruchomieniu 25 mln zł z rezerwy celowej na rzecz jednostek straży pożarnej. Te środki do was trafiają, są do wykorzystania do końca roku. W sumie rozdysponowano 1 mln 430 tys. zł w Łódzkiem, 325 jednostek otrzymało dotacje dla dziecięcych i młodzieżowych drużyn, a funkcjonuje ich łącznie 1430. Przed nami ogrom pracy, aby ta zastępowalność pokoleniowa następowała we wszystkich jednostkach. 
- W tamtym roku ustawą został wprowadzony dodatek dla druhów, którzy są już zasłużeni – przypomniał poseł Paweł Rychlik, który w wymienionym zespole parlamentarnym wnioskował również o przyznanie promes dla druhów. 
- Dziś przyszła kolej na wsparcie młodych, dzieci i młodzieży. 25 mln zł zostało wygospodarowane, żebyście mieli nadzieję i możliwość ciągłości, bo sprzętu jest coraz więcej, coraz nowocześniejszy, a z tym czynnikiem ludzkim w niektórych jednostkach jest coraz słabiej. 
Władze wojewódzkie reprezentowali Karol Młynarczyk, wicewojewoda łódzki oraz Iwona Koperska, przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego, która stwierdziła, że dziecięce, młodzieżowe jednostki strażackie to idea nie do przecenienia. Podczas wydarzenia nie zabrakło również gospodarzy powiatu i gminy.
- Cel powołania młodzieżowych jednostek jest istotny w funkcjonowaniu ochotniczych straży pożarnych. To zmiana pokoleniowa, każdy młody człowiek zapozna się ze sprzętem, który może uratować życie – mówił Marek Kieler, starosta wieluński. 
- Dziękuję, że chcecie wstępować do straży pożarnych, żeby nam wszystkim służyć, aby dbać o nasze zdrowie i życie – podsumował Leszek Gierczyk, wójt gminy Wierzchlas. 

Katarzyna Cieślik
[email protected]

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości