Reklama

Ujęcie wody w Jankach – prace idą pełną parą

W Jankach trwa realizacja inwestycji związanej z modernizacją stacji uzdatniania wody. Wartość robót to ponad 5 mln zł, a prac podjęła się firma z Pajęczna.

Na naszych łamach wiele razy podejmowaliśmy temat remontu hydroforni w Jankach. Ujęcie zaopatruje nie tylko mieszkańców gminy Pajęczno, ale też miejscowości graniczące, administracyjnie przypisane do Nowej Brzeźnicy oraz Strzelec Wielkich. Wiek urządzeń budził obawy o poważną awarię, w przypadku której bez dostępu do bieżącej wody mogłoby zostać nawet kilka tysięcy osób. Samorządowcy podjęli próby zdobycia środków zewnętrznych na kosztowne inwestycje. Pajęczański ratusz pozyskał na ten cel 1,2 mln zł z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz  3,6 mln zł z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych „polski ład”.

Przez wiele miesięcy nie udawało się jednak wyłonić wykonawcy prac, zaplanowanych w systemie zaprojektuj-wybuduj. Oczekiwania finansowe przedsiębiorstw, które w kolejnych przetargach przedstawiały swoje oferty, były zbyt wysokie w stosunku do możliwości gminy. Kilkukrotnie Urząd Miejski unieważniał postępowania.

Reklama

- Pytania, jakie wpływały od potencjalnych kontrahentów uświadomiły nam, że koncepcja, według której modernizacja miała być przeprowadzona, była po prostu słaba, zawierała trochę sprzeczności – opowiada o wnioskach, do jakich doszli urzędnicy burmistrz Pajęczna, Piotr Mielczarek.

Okazało się, firma która ją opracowywała, polecana przez pajęczański Zakład Komunalny, nie do końca trafnie podeszła do problemu. M.in. założyła montowanie urządzeń zajmujących powierzchnię ok. 170 m2, podczas gdy budynek hydroforni jest znacznie mniejszy.

Reklama

- Ich zamontowanie rozminęłoby się z rzeczywistymi potrzebami gminy – podaje Mielczarek.

 

Do koncepcji wprowadzono więc zmiany i w pierwszym kwartale 2023 r. ogłoszono przetarg, który w końcu udało się rozstrzygnąć. Pojawiły się trzy oferty.  .  W marcu ubiegłego roku został wybrany wykonawca, który w ciągu 15 miesięcy powinien roboty zakończyć. W ramach inwestycji zostaną wymienione odżeleziacze, sterownia, a także zamontowane lampy UV, automatyczny chlorator,  oraz agregat prądotwórczy, dzięki któremu zostanie zachowana ciągłość dostaw,` nawet jeśli nastąpią przerwy w dostawie prądu. Ponadto zostanie zbudowany zapasowy zbiornik wody. Zaplanowano również uruchomienie trzeciej studni głębinowej oraz wymianę obudów istniejących studni. Wokół hydroforni będzie też nowe ogrodzenie.

Reklama

Cały projekt zakłada również wyposażenie 16 gospodarstw w Jankach w przydomowe oczyszczalnie ścieków. 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości