Czarnożyły znalazły się wśród 17 gmin województwa łódzkiego z dofinansowaniem na inwestycje w miejscowościach, w których kiedyś funkcjonowały Państwowe Gospodarstwa Rolne. Osiemset tysięcy złotych otrzymane przez ten samorząd, przeznaczone zostaną na zagospodarowanie terenu gminnego na osiedlu mieszkaniowym Wspólnota.
Pod względem wielkości było to drugie dofinansowanie w województwie. Więcej, bo 1 mln zł, otrzymała Rawa Mazowiecka.
- Na 198 złożonych wniosków z województwa łódzkiego tylko 17 zostało zweryfikowanych pozytywnie – mówi Andrzej Modrzejewski, wójt gminy Czarnożyły.
- Wśród nich nasz. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego dofinansowania.
Państwowe Gospodarstwo Rolne w Czarnożyłach powstało ze znacjonalizowanego po wojnie majątku ziemskiego hrabiego Załuskiego. Funkcjonowało ono do początku lat 90. ubiegłego wieku. Zostało wtedy zlikwidowane, a jego majątek przejęła Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa. Przejęła ona również istniejące przy PGR-ze osiedle mieszkaniowe dla pracowników. Składają się na nie dawne czworaki, w których mieszkali jeszcze robotnicy rolni hrabiego Załuskiego, dwór oraz bloki mieszkalne zbudowane w okresie działania PGR-u.
- Kiedy pojawiła się możliwość wykupienia mieszkań, ludzie to zrobili i dzisiaj są one prywatne – mówi Jarosław Wróbel z Czarnożył, radny gminny.
- A teren, na którym osiedle leży, przejęła gmina. Za czasów PGR-u jeszcze tu jakoś wyglądało. Były robione też remonty. Ale, kiedy Agencja pozbyła się tego, nic się już nie działo. Wszystko zaczęło popadać w ruinę. Dziś wygląda tu tak, jak wygląda - drogi, które aż się proszą, żeby cokolwiek z nimi zrobić, stojące jakieś stare szopki.
Właściwie jedyną inwestycją przeprowadzoną tutaj przez te lata, to droga wjazdowa do osiedla i znajdujący się obok niej parking. Zrobiła to w poprzedniej kadencji gmina jako właściciel terenu.
- Mieszkam tu od około 30 lat – kontynuuje Jarosław Wróbel.
- Już od dawna myślałem o zmianach na naszym osiedlu. Mówiła też o tym większość mieszkających tu ludzi, głównie ci młodzi. Więc, jak zostałem radnym w ostatnich wyborach, rozmawiałem z wójtem na ten temat i doszliśmy do porozumienia, że takie zmiany będą. Zająłem się tą sprawą. W 2019 roku gmina dała 15 tysięcy złotych na opracowanie projektu adaptacji tego terenu, aby ludziom żyło się tu lepiej i przyjemniej.
Opracowanie takie wymagało wielu uzgodnień, m. in. z konserwatorem zabytków, ponieważ cały ten teren objęty jest ochroną konserwatorską. Całość kosztów inwestycji, opiewająca na 1,8 mln zł ,miała być pokryta z budżetu gminy. Ale niespodziewanie pojawiła się możliwość innego sfinansowania zamierzonego przedsięwzięcia. W grudniu ubiegłego roku rząd ogłosił nabór wniosków o wsparcie dla gmin, w których funkcjonowały niegdyś PGR-y.
- My jakby wstrzeliliśmy się z naszymi planami w rządowym program – cieszy się Andrzej Modrzejewski.
- Mieliśmy już wykonany projekt, więc postanowiliśmy skorzystać z tego i wystąpić o pieniądze. Wnioskowaliśmy o półtora miliona złotych. Te otrzymane osiemset tysięcy złotych to mniej niż pięćdziesiąt procent wartości tej inwestycji. Ostatecznie zobaczymy, jak to wyjdzie po przetargu. Ale jesteśmy zdeterminowani, aby to zadanie wykonać.
- Jak pojawił się ten nabór, bardzo ucieszyliśmy się – dodaje radny.
- Nie liczyliśmy na wielkie pieniądze, bo nasza gmina jest mała i nie ma tu jakichś wielkich inwestycji. Więc kiedy przyszły wyniki, byłem mile zaskoczony, że otrzymaliśmy najwięcej w powiecie wieluńskim.
W ramach tego zadania przebudowane zostaną drogi na obszarze osiedla, powstaną przy nich chodniki. Wyznaczone będą miejsca parkingowe, powstanie plac zabaw, trawniki oraz przeprowadzone będą nasadzenia roślinności. Wskazane zostaną nowe miejsca na garaże i uporządkowane istniejące.
- Drogi dojazdowe i chodniki będą z kostki, ponieważ konserwator nie wyraża zgody na asfalt - wyjaśnia radny Wróbel.
- Wszystko będzie ujednolicone. Chcę, aby osiedle wyglądało, jak takie z prawdziwego zdarzenia, aby nabrało uroku i stało się wizytówką Czarnożył. Bo teraz przejeżdżający drogą numer 45 widzą tylko obskurny mur od strony ulicy. Ale, jakby tego muru nie było, to z kolei odsłonilibyśmy widok niszczejącego podwórka.
Żeby tę inwestycję udźwignąć finansowo, gmina podzieliła roboty na dwa etapy. Pierwszy etap rozpocznie się, gdy dokonane zostaną wszystkie uzgodnienia i projekt będzie całkowicie zatwierdzony przez właściwe instytucje oraz służby. Są w nim jeszcze bowiem nanoszone poprawki. Zarówno wójt, jak i radny chcą, aby stało się to jeszcze w tym roku, dlatego – być może – już niedługo ogłoszony zostanie przetarg.
- Lokalizacja naszego osiedla jest dobra – kończy Jarosław Wróbel.
- Mamy blisko szkołę, urząd gminy, kościół, ośrodek zdrowia i panujący tu spokój. Do miasta też jest niedaleko. Wielki czas, żeby zacząć tu coś robić. Bo jak nie teraz, to już chyba nigdy.
Z powiatu wieluńskiego dofinansowanie z tego samego programu rządowego otrzymały jeszcze gminy: Biała, Konopnica i Mokrsko. Wszystkie po 400 tys. zł.
Ela Wodecka
[email protected]
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze