W czwartek, 22 maja, w budynku Dworca Kulturalnego Wieluń Dąbrowa miały miejsce uroczyste obchody 25-lecia Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wieluniu. W wydarzeniu wzięło udział wielu znamienitych gości. Obecni byli przedstawiciele lokalnych władz, dyrektorzy i pracownicy zaprzyjaźnionych bibliotek, szkół i innych placówek edukacyjnych i kulturalnych.
Powiatowa Biblioteka Publiczna mieści się przy ul. Śląskiej 23a w Wieluniu. W tym roku obchodzi 25-lecie istnienia. Z tej okazji, w czwartek, 22 maja, w budynku Dworca Kulturalnego Wieluń-Dąbrowa świętowano to wydarzenie. Uroczystość poprowadził Michał Jędryszek, który nie tylko przywitał zaproszonych gości, lecz również przybliżył historię Powiatowej Biblioteki Publicznej.
Zgromadzeni obejrzeli także krótki film, przygotowany specjalnie na 25-lecie, przedstawiający historię Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wieluniu.
Magdalena Wicher, która jest dyrektorką tej instytucji dziękowała wszystkim zgromadzonym. Szczególne słowa uznania i gratulacji skierowała do pracowników biblioteki. Są to osoby, które na co dzień całym sercem angażują się w swoją pracę i dokładają wszelkich starań, aby funkcjonowała ona jak najlepiej.
- W roku 2001, miałam przyjemność rozpocząć pracę jako młodszy bibliotekarz w tej instytucji. Po niespełna roku istnienia biblioteki, była to już bardzo nowoczesna, zarówno pod kątem wizualnym jak i merytorycznym placówka kulturalna - mówiła ze sceny Magdalena Wicher, dyrektorka Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wieluniu.
Już wówczas, w roku 2001 do dyspozycji czytelników była dostępna czytelnia multimedialna ze zbiorami multimedialnymi i dostępem do Internetu, który w tamtym czasie dopiero „raczkował”. Funkcjonowała również czytelnia z niewielkich księgozbiorem, ale z pięknie wydanymi książkami. Obecnie biblioteka w swoich zbiorach posiada prawie 16 tys. woluminów. Od samego początku czytelnicy również mieli wpływ na to, jakie książki powinny trafić na biblioteczne półki.
Od założenia instytucji pełniona była rola obsługi sieci bibliotek publicznych powiatu wieluńskiego. Wówczas były to 33 placówki, w tej chwili jest ich 31. W skład tej sieci wchodzi dziewięć bibliotek gminnych, niektóre z nich funkcjonują jako Domu Kultury, jedna biblioteka miejska i gminna, 19 filii bibliotecznych oraz Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wieluniu.
Również od początku istnienia instytucja realizowała zadanie tworzenia bibliografii regionalnej.
- Kiedy objęłam w 2004 roku funkcję dyrektora, przed bibliotekami pojawiły się nowe wyzwania. Komputeryzacja kolejnych procesów bibliotecznych, czyli głównie obsługa wypożyczeni, jak również dostęp do katalogu online to były zadania, z którymi sobie świetnie poradziliśmy – kontynuowała Magdalena Wicher.
Działalność biblioteki nie ogranicza się tylko do wypożyczania książek czytelnikom. To także liczne spotkania autorskie, projekty kulturalne, działania wydawnicze, spotkania promujące czytelnictwo. Jak również są to happeningi z udziałem zarówno młodzieży, jak i nauczycieli, wychowawców międzyszkolnej bursy.
Dzięki wsparciu finansowemu z zewnątrz udało się zrealizować ciekawe projekty kulturalne. Organizowane są również szkolenia i spotkania dla bibliotekarzy, tworzone są galerie biblioteki oraz organizowane wystawy i wernisaże.
Przez 25 lat istnienia placówki przeszła ona dwa remonty i spore zmiany wizerunkowe budynku.
Podczas dzisiejszej uroczystości Magdalena Wicher otrzymała od zaproszonych gości życzenia dalszych sukcesów, podziękowania w postaci kwiatów, listów gratulacyjnych oraz upominków. Padło wiele słów na temat wieloletniej współpracy z różnymi placówkami kulturalnymi i edukacyjnymi z powiatu wieluńskiego. Jedną z osób, które wypowiedziały się był wicestarosta wieluński, Krzysztof Dziuba.
- Przez 25 lat istnienia biblioteka miała wiele wyzwań, z którymi sobie poradziła, przyciągając nowych czytelników, robiąc różne wydarzenia kulturalne. Ta piękna elewacja, która obecnie zdobi mury budynku placówki, jest autorskim pomysłem Magdaleny Wicher – powiedział Krzysztof Dziuba wicestarosta wieluński.
Głos zabrała także wiceburmistrz Wielunia Joanna Skotnicka–Fiuk.
- Korzystając z okazji chciałabym pogratulować wszystkim pracownikom biblioteki zaangażowania i entuzjazmu. Wiem, że w to co robicie wkładacie całe swoje serce. Dzięki temu biblioteka tak pięknie się rozwija i idealnie promuje czytelnictwo – mówiła Joanna Skotnicka – Fiuk, wiceburmistrz Wielunia.
Po zakończeniu pierwszej części uroczystości nadszedł czas na część artystyczną pod hasłem „Słowo stało się piosenką”. Na scenie wystąpiły podopieczne Wieluńskiego Domu Kultury. Zaprezentowały się w utworach folklorystycznych, które zostały nagrodzone gromkimi oklaskami.
Skoro to wydarzenie było okazją do świętowania, to nie mogło zabraknąć tortu. Podczas jego krojenia odśpiewano gromkie „Sto lat” dla pracowników Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wieluniu. Na wszystkich zaproszonych czekał też poczęstunek oraz kawa i herbata.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze