Reklama

W Czerkiesach roboty idą pełną parą - świetlica już ocieplona

Na początku roku informowaliśmy o postępach prac na budowie świetlicy wiejskiej w Czerkiesach. Mieszkańcy, w odróżnieniu od innych sołectw, nie zdecydowali się na budowę drewnianej altany, ale porwali się na stawianie solidnego, murowanego budynku. Roboty wykonują systemem gospodarczym w tzw. czynie społecznym, a ich zaawansowanie jest zależne od pozyskiwania kolejnych dotacji. W ostatnim czasie udało im się zakończyć kolejny etap – docieplenie. Pojawiają się też kolejne pomysły na wykorzystanie budynku.


Mieszkańcy Czerkies, na czele z sołtysem i jednocześnie wiceprezesem Stowarzyszenia „Rozwijamy Czerkiesy”, Robertem
Sikorą, z dumą opowiadają o kolejnych etapach prac budowlanych na terenie świetlicy wiejskiej.


– Mamy ambitne społeczeństwo, które potrafi plan wcielić w życie – podkreśla Sikora.


Wszystko zaczęło się od pomysłu i decyzji: stawiamy. Potem była walka o pozyskanie kolejnych funduszy i dotacji. Teraz z
kolei, chociaż i pieniędzy i pracy trzeba jeszcze zainwestować sporo, myślą nad efektywnym wykorzystaniem budynku, bo jak
mówi sołtys, nie po to budowali, aby ostatecznie pomieszczenia stały puste.

Reklama


- Mieszkańcy naszej miejscowości od dawna widzieli potrzebę wybudowania miejsca, gdzie mogłyby się odbywać np.
spotkania lub zebrania sołeckie - relacjonuje sołtys.
- Zazwyczaj spotykaliśmy się po prostu u mnie w domu lub altanie – podaje.


W nowej świetlicy zaplanowano pomieszczenia na kuchnię, salę spotkań, a także łazienki, które mają być przystosowane dla
osób z ograniczeniami ruchowymi.
Sołtys dwoi się i troi, aby zapewnić środki na realizację kolejnych etapów budowy, aplikując do coraz to innych programów.

Reklama


- Nie zawsze dotacje zostają przyznane, nie zawsze się udaje z pozytywnym skutkiem, ale się staram – podkreśla Robert
Sikora.


W ubiegłym roku do wsi trafiła okrągła suma 100 tys. zł z ,,Infrastruktury sołeckiej na plus”. Dzięki tym pieniądzom zostały
zakupione materiały na pokrycie dachu i wstawione okna. Potem przyszła kolej na instalację elektryczną i tynki wewnętrzne.
W tym roku tutejszym udało się ocieplić budynek.


- Pozyskaliśmy dotację w kwocie 20 tys. zł z Fundacji PGE, to nam bardzo pomogło – podkreśla sołtys Sikora.
- Mogliśmy zakupić materiały, a cała robocizna była w naszej gestii. Zastrzyk finansowy był spory, wystarczyło na docieplenie
i podbitkę na dachu.

Reklama


Do Czerkies trafiło też w tym roku 12 tys. zł z „Sołectwa na +”, powstał więc podjazd z kostki brukowej. Mieszkańcy już
powoli myślą o kolejnych etapach prac. W kolejce czekają wylewki. Tutejsi zastanawiają się też, w jaki sposób budynek
wykorzystać efektywnie.


Gmina planuje tworzyć Centrum Usług Społecznych i warsztaty terapii zajęciowej. Robert Sikora uważa, że budynek świetlicy
w Czerkiesach mógłby posłużyć takim właśnie celom.


- Wszystkie zaprojektowane pomieszczenia są przestronne, a poszczególne rozwiązania zaplanowano z myślą o osobach ze
szczególnymi potrzebami – zapewnia Sikora.
- Będą spełniały wszystkie standardy, zarówno kuchnia, jak i łazienki – dodaje.
- O tym, aby budynek dodatkowo służył także celom innym niż świetlica, myśleliśmy wcześniej, wybiegając w przyszłość.
Wachlarz jego wykorzystania na cele pożyteczna społecznie jest spory –zaznacza samorządowiec.

Reklama


Budynek będzie ogrzewany pompą ciepła.
Obecnie we wsi mieszka nieco pomad 200 osób, około 30 z nich to dzieci i młodzież.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości