Reklama

W Krzyworzece szykuje się duża inwestycja

Coraz bliżej do rozpoczęcia rozbudowy Zespołu Szkoły i Przedszkola w Krzyworzece. Mają tu powstać dwie nowe klasy, biblioteka wraz z czytelnią oraz salka do zajęć z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Powiększona zostanie również sala gimnastyczna.

 

Obecnie inwestycja znajduje się na końcowym etapie projektowania i różnych uzgodnień. Gdy zostaną zakończone, gmina wystąpi do starostwa powiatowego o pozwolenie na budowę. Może to nastąpić już w ciągu najbliższych dni.

Według zamierzeń, nowe klasy powstaną w miejscu obecnego wejścia do szkoły. Jedna znajdować się będzie na parterze, druga na piętrze. Planuje się, że ta pierwsza będzie pomieszczeniem o charakterze świetlicowo – tanecznym, a w drugiej urządzona zostanie pracownia językowo – informatyczna.

Reklama

- Chcielibyśmy, aby w tym pomieszczeniu świetlicowym dzieci mogły również rozwijać swoje uzdolnienia taneczno – ruchowe – mówi Wojciech Psuja, dyrektor szkoły. - Dlatego, aby łatwiej było do tego celu salę przystosować, zamierzamy wyposażyć ją między innymi w mobilne stoły. Natomiast pracownia informatyczno – językowa wykorzystywana będzie do nauki języka angielskiego, którą w naszej szkole prowadzimy od klasy pierwszej, jak i języka niemieckiego, którego naukę rozpoczynamy od klasy czwartej. Jesteśmy bardzo dumni z tego, że u nas naucza się dzieci dwóch języków obcych.

Bardzo ważną częścią rozbudowy jest powiększenie sali gimnastycznej. Ma ona kilkadziesiąt lat i nie spełnia już współczesnych wymogów. Przede wszystkim jest za mała. Modernizacja polegać będzie na jej zwiększeniu do wymiarów boiska do siatkówki. Na ten cel wykorzysta się m. in. obecną bibliotekę. Dlatego zaistniała konieczność wybudowania nowej. Ta znajdować będzie się na piętrze. Przy okazji powstanie tu również salka dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Reklama

- W ten sposób stosunkowo niewielkim kosztem uzyskamy cztery dodatkowe pomieszczenia – cieszy się Wojciech Psuja. - Bo jak już coś robić to na kolejne kilkadziesiąt lat, a nie doraźnie na dwa – trzy lata.

W innym miejscu znajdzie się również wejście do szkoły. Teraz jest ono od strony południowej, natomiast nowe będzie po stronie przeciwnej, od północy.

Przy okazji rozbudowana część budynku oraz sala gimnastyczna zostaną ocieplone.

- Na wszystkie te prace otrzymaliśmy dofinansowanie z programu „Polski Ład” w wysokości miliona złotych – mówi wójt Zbigniew Dąbrowski. - Nasz wkład własny wynosi 176 tysięcy złotych. Ale jeśli będą jakieś koszty dodatkowe, których nie można nigdy wykluczyć, to oczywiście je pokryjemy.

Reklama

Samorząd chce również przeprowadzić termomodernizację pozostałej części budynku. Oprócz docieplenia, obejmie ona wymianę okien i całej instalacji grzewczej wraz ze źródłem ciepła. Na to z kolei zadanie gmina złożyła wniosek o dofinansowanie w wysokości 800 tys. zł do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Teraz czeka na jego rozpatrzenie.

Szkoła w Krzyworzece jest jedną z czterech funkcjonujących w gminie Mokrsko i jako jedyna nie jest docieplona.

- Jest to tak zwana tysiąclatka, którą zbudowano w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, więc już najwyższy czas na jej modernizację – mówi Zbigniew Dąbrowski. - Oczywiście wcześniej nie zapominaliśmy o niej, bo przeprowadzony został remont dachu, zrobiona stołówka, powstały nowe ekopracownie. Ale ciągle nie jest ztermomodernizowana, co w dzisiejszych czasach jest rzeczą konieczną i oczywistą.

Reklama

Zadanie przewidziano do realizacji w tym roku i następnym.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 25/04/2024 10:10
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości