Reklama

W Wierzchlesie prace przy żłobku idą do przodu

W Wierzchlesie zakończyły się prace budowlane przy adaptacji na żłobek pomieszczeń, w których jeszcze kilka miesięcy temu funkcjonowała biblioteka gminna. W nowym obiekcie opiekę znajdzie 25 maluchów.

 

W ramach tych robót zmieniony został układ pomieszczeń i wybudowano nowe ścianki działowe. Wymieniono również instalacje elektryczną oraz sanitarną. Na zewnątrz budynku powstał taras umożliwiający pobyt dzieci na świeżym powietrzu bez opuszczania żłobka. Zainstalowano też niewielką windę dla osób z niepełnosprawnością i matek z wózkami oraz monitoring, co na pewno zwiększy bezpieczeństwo maluchów.

Reklama

- Jesteśmy już po odbiorze żłobka przez straż pożarną i sanepid – mówi Beata Marczak, zastępca wójta i sekretarz gminy. - W ubiegłym tygodniu otrzymaliśmy również zezwolenie na użytkowanie obiektu od nadzoru budowlanego. Teraz możemy przystąpić do wyposażania pomieszczeń. Sądzę, że nastąpi to w sierpniu. Mamy już podpisane umowy na dostarczenie mebelków, zabawek, pomocy dydaktycznych, sprzętu komputerowego i AGD.

Przeprowadzenie prac adaptacyjnych i wyposażenie żłobka kosztować będzie około 1 mln 95 tys. zł. Gmina otrzymała na to dofinansowanie z rządowego programu „Maluch +” w wysokości 1 mln 17 tys. zł. Brakującą kwotę dołoży ze swojego budżetu.

Reklama

Na podkreślenie zasługuje fakt, że nowy obiekt będzie typowym żłobkiem, a nie klubem dziecięcym, jak w wielu gminach. Do placówki przyjmowane będą dzieci już od ukończenia 20. tygodnia życia. To będzie pierwsza taka instytucja w gminie.

- Widzimy u nas potrzebę istnienia żłobka – mówi dalej Beata Marczak. - W ten sposób aktywność zawodowa rodziców, a szczególnie mam, nie będzie blokowana, bo będą mieli gdzie zostawić dziecko. Teraz muszą dowozić je do Wielunia, gdzie też brakuje miejsc. Liczymy, że u nas te dwadzieścia pięć miejsc będzie wykorzystane. Zrobiliśmy w tej sprawie wcześniej wstępne rozeznanie, no i jesteśmy sporą gminą liczącą sześć i pół tysiąca mieszkańców. Ale rekrutacji jeszcze nie prowadzimy, dopóki oficjalnie nie powołamy tej instytucji.

Reklama

Żłobek urządzany jest w budynku, w którym również znajdują się przedszkole, szkoła i ośrodek zdrowia.

- Dlatego chcemy, aby jedzenie dla dzieci przygotowywane było przez kuchnię, która znajduje się w Zespole Szkolno – Przedszkolnym – wyjaśnia zastępczyni wójta. - Więc posiłki będą dostarczane tu z tego samego budynku.

Kilka dni temu do gminy dotarła bardzo dobra informacja, że na dodatkowe wyposażenie żłobka dostała środki w wysokości ponad 541 tys. zł z programu „Aktywny Maluch”, jak obecnie nazywa się dawny „Maluch +”.

Reklama

- Aby zarejestrować i uruchomić placówkę, musimy wykorzystać oba dofinansowania – kończy Beata Marczak. - Takie są zapisy programu. Dlatego raczej nie uda nam wystartować we wrześniu. Ale chcemy, żeby żłobek rozpoczął pracę jeszcze w tym roku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 07/08/2024 11:42
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości