Reklama

Wyasfaltowali następną szutrówkę

Kolejna droga szutrowa w gminie Mokrsko zmieniła swoją nawierzchnię na asfaltową. Tym razem z takiej mogą cieszyć się mieszkańcy przysiółka Kocilew w Ożarowie.

 

Jest to droga wewnętrzna odchodząca od drogi gminnej Ożarów – Morzykobyła i znajduje się przy niej kilka domostw Kocilewa. Ich mieszkańcy od długiego czasu dopominali się o asfalt, bo dotychczasowa nawierzchnia szutrowa, utwardzona kruszywem, była bardzo uciążliwa. Latem się kurzyło, a po deszczach lub zimie pełno było tu kałuż i droga zamieniała się w grzęzawisko.

Reklama

Ponieważ z uzyskaniem dofinansowania na remont takich bocznych dróg są spore trudności, z pomocą przyszło sołectwo Ożarów. Przeznaczyło ono lwią część, bo aż 48,5 tys. zł, tegorocznego funduszu sołeckiego na remont tej drogi.

- Początkowo planowane było, że remont robiony będzie etapami, a Ożarów przeznaczy na to część środków funduszu sołeckiego w tym i przyszłym roku – mówi Kamil Piekarski, zastępca wójta gminy Mokrsko.  - Ale skorzystaliśmy z okazji, że w Ożarowie firma Bitum z Lipia Śląskiego wykonywała inne drogi w podobnej technologii, w ramach dofinansowania z programu Polski Ład dla gmin, w których funkcjonowały PGR-y i jej zleciliśmy remont drogi w Kocilewie. Dzięki temu odpadły koszty transportu oraz inne podobne i udało nam się tę drogę wykonać w niskiej kwocie stu tysięcy złotych. Bo wartość kosztorysowa była dużo wyższa. Dzięki temu zrobiona ona została za jednym razem i już w całości służy ludziom.

Reklama

Gmina dołożyła do tej inwestycji resztę.

Tu warto dodać, że firma Bitum w Ożarowie wykonała w tym roku prawie 5 km nowych nawierzchni na kwotę blisko 2,5 mln zł.

Wyremontowany odcinek drogi w Kocilewie ma długość około 460 metrów, a szerokość od 3,5 do 4 m i kończy się przy ostatnim zabudowaniu tej części przysiółka.

- Roboty trwały krótko, niecały tydzień – wyjaśnia Kamil Piekarski. - Drogowcy równiarką wyrównali starą drogę, a potem położyli rozściełaczem dwie warstwy kamienia. A na to poszła pięciocentymetrowa warstwa ścieralna z masy bitumicznej. Utwardzili też kamieniem pobocza.

Reklama

W gminie Mokrsko pozostało już niewiele dróg szutrowych. W kolejce do przebudowy czekają m. in. drogi gminne Słupsko – Piaski i Komorniki – Jeziorko oraz drogi wewnętrzne Krzyworzeka Rompel, Ożarów Słoniny, Chotów Zapłocia, Chotów - Srebrnica i Mokrsko – Wichernik.

Zdjęcia:

1/  Wcześniej droga ta miała nawierzchnię szutrową 

2/ Wyremontowany odcinek kończy się przy ostatnim zabudowaniu 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 15/09/2024 18:06
Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    AJ - niezalogowany 2024-09-15 19:13:59

    Fajnie byłoby jeszcze wyasfaltować ścieżkę rowerową po starej kolejce, byłaby to super atrakcja i podniesienia atrakcyjności gminy Mokrsko

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości