Reklama

Wywalczyli połączenie kolejowe Wielunia z Łodzią. Umowa na projekt nowej linii podpisana

Zgodnie z zapowiedziami posła i marszałka województwa powstanie linia kolejowa Chorzew Siemkowice - Wieluń, pozwalająca na uruchomienie połączenia kolejowego z Wielunia do Łodzi.

W ramach zadania wybudowane zostanie 28 kilometrów jednotorowej linii kolejowej. A łączny koszt całej inwestycji opiewa na kwotę 580 milionów złotych.

W poniedziałek, 19 czerwca, do Wielunia przyjechał sam sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu Andrzej Bittel, człowiek odpowiedzialny w rządzie za transport kolejowy i inwestycje na kolei.

Wizyta ministra nie była przypadkowa. To właśnie tego dnia została podpisana umowa na zaprojektowanie budowy linii kolejowej między Wieluniem a stacją Chorzew Siemkowice. Projekt ma wykonać firma TDM Projekt z Krakowa, która wygrała przetarg na to zadanie, proponując kwotę 10,7 mln zł, co obejmuje także nadzór nad robotami w trakcie realizacji zadania.

Reklama

„Nie byłoby tej chwili i tej ogromnej inwestycji bez determinacji pana marszałka Grzegorza Schreibera. (…) Wniosek Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi był jednym z pierwszych i bardzo dobrze ocenionych. To świadczy o determinacji i dotrzymywaniu słowa”

 

Paweł Rychlik, poseł na Sejm RP

Po wykonaniu projektu możliwy będzie następny krok, by w końcu zbudować łącznik między Wieluniem a Siemkowicami.

Będzie to możliwe dzięki grubej kasie z Rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej „Kolej plus”. Program ma przeciwdziałać wykluczeniu komunikacyjnemu.

Reklama

Trasa ma zostać zelektryfikowana tak, aby przewoźnicy wykorzystywali nowoczesne, ekologiczne pojazdy. Pozwoli to na przygotowanie lepszej ofertę dla podróżnych. Budowa nowego połączenia kolejowego podniesie atrakcyjność regionu i znacznie zwiększy możliwości komunikacyjne mieszkańców, a także przedsiębiorców, szczególnie w branży produkcyjnej.

Nowa nitka kolejowa, łącząca linię nr 131 Chorzew Siemkowice z linią kolejową nr 181 Wieluń ma spowodować, że mieszkańcy południowej części województwa łódzkiego będą mieli szybkie i wygodne połączenie kolejowe z Łodzią.

Reklama

O połączenie Wielunia z Łodzią i Wrocławiem od dawna zabiega Stanisław Kokot, kolejarz z Wielunia z wieloletnim stażem. W czasach degradacji kolei walczył niemal o każdy pociąg jadący przez miasteczko…

- Łezka mi się kręci panie marszałku, bo ta kolej w Wieluniu zaczyna żyć – mówił w czasie konferencji Stanisław Kokot, rzecznik prasowy krajowej sekcji kolejarzy NSZZ Solidarność.

- Jeśli to, co jest zapowiadane, zostanie zrobione, to Wieluń uzyska połączenie z Gdynią, Warszawą, Łodzią… praktycznie z całą Polską.

Reklama

Obecny na konferencji marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber zauważył, że podjęcie tej inwestycji jest ważne nie tylko dla mieszkańców Ziemi Wieluńskiej, ale całego województwa, a może i całej Polski. Marszałek podkreślał także ważną rolę posła Pawła Rychlika, który miał skutecznie mobilizować marszałka do działania.

- W tej rzeczywistości, bez dobrej komunikacji, bez dobrego transportu, jest bardzo, bardzo trudno – akcentował marszałek Grzegorz Schreiber.

Jeszcze przed podpisaniem umowy, głos zabrał też wicewojewoda łódzkie Marcin Buchali. Zaznaczył, że w polityce transportowej prowadzonej przez aktualny rząd przyjmuje się ideę zrównoważonego rozwoju. A budowa kolejowego połączenia Wielunia z Łodzią ma być tego doskonałym przykładem.

Reklama

Całość zadania ma kosztować aż 580 milionów złotych. Z czego lwią część pokryje dotacja z rządowego programu „Kolej plus”.

Swój udział w zadaniu ma także gmina Wieluń, co zaakcentowano na profilu wieluńskiego ratusza w mediach społecznościowych, choć w trakcie konferencji ani burmistrza, ani jego przedstawiciela nie widziano – podobno nie zostali zaproszeni.

Jak podają urzędnicy, z budżetu gminy pokryto m.in.: połowę kosztów przygotowania studium planistycznego w kwocie 924 345 zł. Zaś wieloletnia prognoza finansowa gminy Wieluń zakłada udział w kosztach inwestycji w kwocie do dwóch milionów złotych, co ma stanowić niespełna 1,5 proc. szacowanego kosztu budowy.

Reklama

Gmina Wieluń ma też współfinansować część wydatków bieżących dla połączeń pociągów regionalnych relacji Wieluń – Łódź, przez pięć kolejnych lat.

Realizację programu „Kolej plus” zaplanowano do końca 2028 roku

Miejsce zdarzenia mapa Wieluń
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości