Podczas 49. sesji Sejmiku Województwa Łódzkiego zostały przyznane nagrody w dziedzinie kultury. W gronie laureatów nie zabrakło przedstawicieli powiatu wieluńskiego.
W tym roku radni Sejmiku Województwa Łódzkiego na nagrody w dziedzinie kultury przeznaczyli 150 tys. zł. Indywidualni artyści otrzymają po 2 tys. 800 zł, a zespoły po 8 tys. 500 zł. Spośród 46 zgłoszeń kapituła wybrała 23 twórców - 15 zespołów i 8 indywidualnych twórców. Wyróżnienia przyznawane są za szczególny wkład w rozwój kultury województwa łódzkiego, promując ją w kraju i za granicą.
Wśród nagrodzonych zespołów znalazły się Wieluńska Kapela Ludowa, Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy z Ożarowa oraz Stowarzyszenie Raduczanie.
- Nagroda jest dla nas bardzo dużym uznaniem i docenieniem naszych działań związanych z zachowaniem dziedzictwa zarówno kulturowego, jak i historycznego – mówi Mirosława Kłobus, prezes Stowarzyszenia Raduczanie, które powstało w lutym 2019 roku.
- W nasze działania bardzo zaangażowani są nie tylko członkowie stowarzyszenia, ale również mieszkańcy naszej wsi i gminy, gdyż realizując wiele projektów mamy duże wsparcie naszej gminy i instytucji działających na naszym terenie. Za to wsparcie i zaangażowanie wszystkim serdecznie dziękujemy. Ze swojej strony bardzo dziękuję za poświęcony czas, zaangażowanie i bardzo dobrą współpracę zarządowi stowarzyszenia, pani Alinie Wróbel i pani Halinie Bator.
- Myślę, że zostaliśmy zauważeni przez nasze zaangażowanie na wielu płaszczyznach. Swoją działalność mamy bogatą jako sołectwo, a stowarzyszenie jest rozszerzeniem tej działalności sołeckiej. Założyliśmy je, gdy nie mogliśmy jako sołectwo, osoby prywatne pozyskiwać środków, a jako formalna grupa możemy ubiegać się o dotacje z różnych źródeł na realizację kolejnych projektów – dodaje Kłobus.
Indywidualnym wyróżnieniem może się natomiast pochwalić Zofia Szpikowska, założycielka Studia Piosenki Metro w Wieluniu.
- Jestem bardzo mile zaskoczona, że otrzymałam nagrodę, ponieważ te indywidualne w takich dziedzinach kultury uważam, że są trudniejsze do osiągnięcia – przyznaje Szpikowska.
- Jestem bardzo wdzięczna za nominację Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wieluniu, z którą wielokrotnie przeprowadzałam działania i projekty, więc bardzo dziękuję pani dyrektor za to, że pomyślała o mojej osobie. Generalnie nie pracuję dla nagród i nie oczekuję ich z zewnątrz, więc bardziej mnie takie sytuacje cieszą. To jest wielka radość i ogromne wyróżnienie, bo do tej pory otrzymywałam wyróżnienia w oświacie na szczeblu powiatowym, po raz pierwszy to nagroda od sejmiku.
- Studio Metro to jest takie moje ostatnie dziecko, poza tym, że byłam nauczycielem to zawsze działałam coś więcej, starałam się realizować projekty, które wykraczały poza moje obowiązki. Robię to, co lubię, to jest moja pasja. Nowe możliwości dają furtkę czy światełko do rozwoju nie tylko mojego, bo ja cały czas się rozwijam dzięki tym działaniom, ale przede wszystkim dla młodych artystów. To, że jesteśmy w małym mieście to wcale nie znaczy, że jesteśmy gorsi czy słabsi. Studio pokazało, że to, co robimy tutaj jest wartościowe i dostrzegane. W Warszawie na jednym z pierwszych spotkań byli zaskoczeni jak działa nasza grupa i, na jakim poziomie są te prace. Konfrontacja na ogólnopolskim na szczeblu daje nam więc poczucie, że nie mamy się czego wstydzić – podsumowuje założycielka Studia Piosenki Metro w Wieluniu.
Katarzyna Cieślik
[email protected]
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze