W gminie Konopnica miała miejsce uroczystość Złotych Godów. Dziesięć par małżeńskich świętowało jubileusz 50-lecia pożycia. Uroczystość uświetniły występy artystyczne, tort oraz wspólny obiad.
30 kwietnia, dziesięć par małżeńskich z gminy Konopnica obchodziło wyjątkowy jubileusz – Złote Gody, czyli 50-lecie wspólnego pożycia małżeńskiego. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 11 mszą świętą w kościele pw. św. Rocha w Konopnicy, po której uczestnicy przeszli do Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Konopnicy, by kontynuować świętowanie.
- Minęło 50 lat od chwili, kiedy połączyliście swój los, kiedy z miłością i nadzieją powiedzieliście sobie nawzajem tak. Przyrzeczenie to składaliście sobie z ufnością, że będziecie dzielić dobre i złe chwile. Mimo różnych przeciwności losu dotrzymaliście go. Było na pewno w ciągu tych długich lat wiele dni radosnych, pięknych, było też może wiele dni smutnych i przykrych. Wszystkie te przeżycia związały was jeszcze bardziej. Daliście z siebie wiele rodzinie i społeczeństwie. Wy jesteście wzoem, autorytetem, drogowskazem. Młodzi ludzie mogą brać z was przykład jeśli chodzi o trwałość małżeństwa i rodziny – mówił podczas przemówienia wójt gminy Konopnica, Jacek Kurowski.
Centralnym punktem wydarzenia było wręczenie medali za długoletnie pożycie małżeńskie – odznaczenia państwowe przyznawane przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za co najmniej 50 lat trwania związku. Medale otrzymały wszystkie obecne pary jubilatów. Dodatkowo każda z nich została uhonorowana listami gratulacyjnymi, upominkami oraz różami.
Medale i podziękowania wręczali: Magdalena Werstak – wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego, Maciej Bryś – starosta wieluński, radni Jolanta Mitka i Michał Janik, ks. Mariusz Nabiałek – proboszcz parafii św. Rocha w Konopnicy, a także władze gminy: wójt Jacek Kurowski, sekretarz Longina Oleszczuk, przewodnicząca Rady Gminy Konopnica Agnieszka Zielińska oraz Monika Madeja – kierownik Urzędu Stanu Cywilnego.
Po części oficjalnej wzniesiono symboliczny toast i wspólnie zjedzono jubileuszowy tort. Następnie rozpoczęła się część artystyczna przygotowana przez dzieci i młodzież z Oddziałów Przedszkolnych oraz Szkoły Podstawowej w Konopnicy. Występy zostały przygotowane przez Martę Sibiak i Paulinę Pierzchnicę, a ich tematem przewodnim była oczywiście miłość.
Na scenie zaprezentowali się również uczestnicy zajęć wokalnych z Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej, pod opieką instruktora Piotra Grzelaka. Na zakończenie wystąpił zespół Nadwarcianki, prezentując repertuar tematycznie związany z miłością i małżeństwem. Występy spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem i gromkimi brawami.
Po zakończeniu programu artystycznego jubilaci wraz z bliskimi zasiedli do wspólnego obiadu.
Złote Gody to nie tylko okazja do świętowania, ale również moment refleksji i wzruszeń. Jubilaci, którzy wspólnie przeżyli pół wieku, chętnie dzielili się swoimi wspomnieniami z lat młodości oraz udzielali cennych rad młodszym pokoleniom. Ich słowa pełne były życiowej mądrości, pokory i wiary w siłę miłości, szacunku i wspólnego pokonywania trudności.
- Nie ma złotej recepty na udane małżeństwo. Trzeba dużo rozmawiać i ufać jedno drugiemu. Czasami kompromisy muszą być, bo wiadomo to jest życie, pisze scenariusz samo. Najważniejsze jest wzajemne zrozumienie - mówi Henryka Włodarczyk, z Głuchowa.
- Pobraliśmy się bardzo młodziutko, w wieku 20 i 21 lat. Mamy trójkę dzieci. Różnie było i dobrze i źle,ale trzeba wierzyć w miłość, wierność. Oby dalej układało się tak, jak do tej pory. Trzeba się wspierać, umiłować i wybaczać, to najważniejsze – tłumaczy Wanda Wawrzyniak z Szynkielowa.
Lista par obchodzących Złote Gody 2025 w gminie Konopnica:
Teresa i Stanisław Budzik z Konopnicy
Maria i Władysław Jasiccy z Konopnicy
Alicja i Józef Kamińscy z Szynkielowa
Mirosława i Stanisław Sarzała z Anielina
Anna i Stanisław Stanek z Głuchowa
Grażyna i Henryk Stolarek z Anielina
Halina i Stefan Turek z Szynkielowa
Wanda i Marian Wawrzyniak z Szynkielowa
Henryka i Zdzisław Włodarczyk z Głuchowa
Teresa i Józef Wojtczak z Rychłocic
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze