Reklama

Dla rolników i nie tylko

Do końca października powinien zakończyć się remont drogi gminnej biegnącej od ulicy Łąkowej w Wierzchlesie w kierunku Sieńca. Zostanie ona utwardzona, co ułatwi rolnikom dojazd do okolicznych pól.

- Jest to droga typowo polna, taka żwirowa – rozpoczyna Marek Serweta, sołtys Wierzchlasa B.
- Największe kłopoty występują tu jesienią albo po dużych opadach, bo wtedy trudno nią dojechać do pól. Teraz rolnicy mają bardzo ciężki sprzęt i droga nie wytrzymuje takiego ciężaru, i szybko się psuje. Od czasu do czasu przejeżdżają tędy też samochody, bo to jest najlepszy skrót na Sieniec.

Odcinek tej drogi znajdujący się po stronie gminy Wieluń został wyremontowany. Natomiast część po stronie Wierzchlasa ciągle jeszcze na remont czeka. Do tej pory przeprowadzano tam jedynie bieżące naprawy większych dziur. Gmina wystąpiła o dofinansowanie tej inwestycji do Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi i otrzymała na nią 120 420 zł z programu „Budowa/modernizacja dróg dojazdowych do gruntów rolnych w 2021 r.”.W swoim budżecie zabezpieczyła na ten cel 377 tys. zł. 
Dziesiątego czerwcu ogłoszony został przetarg na wykonanie remontu. Zgłosiło się pięć firm. 24 czerwca nastąpiło otwarcie ofert i wtedy okazało się, że zaproponowane ceny remontu wahają się w przedziale od ponad 484 tys. zł do ponad 618 tys. zł. O wyborze wykonawcy zadecyduje komisja przetargowa.  
W ramach remontu planowane jest utwardzenie drogi tłuczniem na szerokości czterech metrów oraz zrobienie poboczy z kruszywa o szer. 50 cm. Długość przeznaczonego do przebudowy odcinka wynosi prawie 1,5 km. 
- Nawet po remoncie, będzie to ciągle droga dojazdowa do pól – podkreśla Leszek Gierczyk, wójt gminy Wierzchlas.
- Ale niewykluczone jest, że jeżeli podniesie się jej standard, to będą tędy jeździły również samochody. Szczególnie, jeśli komuś będzie zależało, aby skrócić sobie drogę z Sieńca do Wierzchlasa.
Ze zbliżającego się remontu zadowolony jest Marek Serweta. 
- Ta inwestycja, to dobra sprawa – kończy.
- Rolnicy mają teraz drogi sprzęt i ważne jest, aby dojazdy do pól, były w dobrym stanie, bo każda naprawa takiego sprzętu dużo ich kosztuje. Chcemy się przekonać, jak taka drogą będzie się spisywać. Jeśli wszystko okaże się dobrze, to potem, może za rok, dwa, jak będą pieniądze, utwardzić w podobny sposób inne takie drogi. Bo do tej pory w tym zakresie robiono mało. Zajmowano się głównie budową dróg asfaltowych do miejsc, gdzie mieszkają ludzie.
Ambicją sołtysa jest jeszcze spowodowanie, aby na ulicach Poprzecznej i Zielonej, znajdujących się na obszarze Wierzchlasa B, położona została nawierzchnia asfaltowa. 

Ela Wodecka 
[email protected]
 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości