Po wielu latach oczekiwań, mieszkańcy Działów, w gminie Czarnożyły, mogą dojechać do siebie po asfalcie. Oficjalne zakończenie remontu i oddanie drogi przez wieś do użytku nastąpiło w pierwszym tygodniu sierpnia.
Przebudowany odcinek ma blisko kilometr długości. Wcześniej miał nawierzchnię szutrową. Po latach użytkowania była ona już w złym stanie. Szczególnie trudny był dojazd do dwóch gospodarstw znajdujących się przy końcu drogi, za lasem.
- Chcemy tym ludziom ułatwić życie, bo droga jest tam naprawdę fatalna – mówił jeszcze przed rozpoczęciem robót wójt Andrzej Modrzejewski. - Wymaga remontu i trzeba zrobić go od podstaw. Stąd nasza determinacja.
Roboty budowlane rozpoczęły się na początku czerwca.
- Najpierw zrobione zostały dwie warstwy podbudowy z kruszywa – jedna o grubości piętnastu centymetrów, druga ośmiu centymetrów – precyzyjnie podaje Damian Stępień, zastępca wójta, a zarazem kierownik Referatu Zamówień, Funduszy, Gospodarki Wodno – Kanalizacyjnej i Dróg Urzędu Gminy w Czarnożyłach. - Potem na to położono dwie warstwy masy bitumicznej – wyrównawczą i ścieralną. Każda po cztery centymetry. Oprócz tego utwardzono pobocza i zamontowano konieczne znaki drogowe. Teraz jezdnia jest szersza, co na pewno zwiększy komfort jazdy i jej bezpieczeństwo.
Wykonawcą tych prac była firma Karol Wrzecioniarz „Ares” z Klonowej, w powiecie sieradzkim, wybrana w drodze przetargu. Zresztą zainteresowanie tą inwestycją ze strony drogowców było duże. Swoje oferty zgłosiło sześć przedsiębiorstw.
Całkowity koszt przebudowy drogi wyniósł nieco ponad 1 mln 205 tys. zł, z tego wartość robót budowlanych to prawie 1 mln 154 tys. zł. Gmina uzyskała na to zadanie dofinansowanie w wysokości ponad 964 tys. zł, czyli 80 procent wartości inwestycji, z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
- Bardzo cieszymy się, że ta droga jest już gotowa i służy ludziom – mówi Damian Stępień. - Również mieszkańcy są bardzo zadowoleni. To ciche, spokojne miejsce, więc sporo osób jeździ tędy rowerami, chodzi na spacery z dziećmi. Zainteresowanie tym przedsięwzięciem było już w trakcie remontu. Ludzie przychodzili tu, żeby zobaczyć, jak posuwają się prace.
Teraz, aby wszystkim punktom umowy z wojewodą o dofinansowaniu stało się zadość, droga przez Działy musi zostać przeklasyfikowana z wewnętrznej na gminną.
- Wojewoda finansuje tylko drogi publiczne – wyjaśnia zastępca wójta. - A ta jest na razie drogą wewnętrzną, więc w ciągu dwunastu miesięcy musi być przekwalifikowana na drogę gminną publiczną.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze