W AGD zainwestowali pieniądze z programu „Sołectwo na plus” mieszkańcy Kamyka. Choć miejscowość nie liczy zbyt wielu dusz, to sołtyska, Bożena Brzozowska, chce, aby się rozwijała. Liczy, że dzięki temu młodzi chętniej zaczną się tutaj osiadać i mieszkańców w końcu przybędzie.
Kamyk znalazł się wśród 668 sołectw, którym udało się zdobyć grant z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego w ramach programu „Sołectwo na plus”. Kwota 12 tys. zł została przeznaczona na zakup sprzętu AGD.
- Zakupiliśmy profesjonalną zmywarkę z funkcją wyparzania – informuje sołtys Kamyka Bożena Brzozowska.
- To bardzo dobry sprzęt, stąd i cena w stosunku do urządzeń typowo domowych, jest zdecydowanie wyższa. Jednak ta zmywarka jest tych pieniędzy warta – zapewnia.
Zakup akurat tego AGD to kolejny krok, który ma sprawić, że sala przy remizie stanie się bardziej atrakcyjna jako miejsce organizacji rodzinnych uroczystości. Wcześniej zakupiono zastawę stołową. Na wyposażeniu są stoły, eleganckie krzesła i obrusy.
- Nie ma warunków, aby tutaj odbywały się wesela, ale już takie rodzinne przyjęcia jak komunie czy jubileusze oraz imprezy urodzinowe, jak najbardziej mogą być organizowane– podaje sołtyska.
- Myślę, że do 50 osób – dodaje.
Ludzie przytłoczeni drożyzną w restauracjach, szukają bardziej ekonomicznych rozwiązań. Wiejskie świetlice, gdzie można zamówić catering lub z pomocą rodziny przygotować smaczne posiłki, coraz częściej stają się ciekawą alternatywą, wybieraną na organizację małych przyjęć.
- Zdarzało nam się wynajmować naszą salę na 18-tki, 50-tka też się jakaś trafiła – informuje Bożena Brzozowska.
Reklama
Dlatego, aby zachęcić ludzi, pewne inwestycje już zostały poczynione, a następne są w planach.
- Chcielibyśmy zakupić też chłodnię, by przechowywanie żywności było łatwe – dodaje sołtys Kamyka.
- To jest istotne z punktu widzenia osób, które właśnie chciałby u nas organizować uroczystości. Trzeba gdzieś trzymać produkty.
Ponadto sołtyska już rozmyśla nad kolejnymi sposobami na modernizację sali. Na ten cel głównie został rozdysponowany budżet sołecki na przyszły rok. Środki w wysokości nieco ponad 23,5 tys. zł zostaną wydatkowane na podłączenie zmywarki przez profesjonalistę, założenie parapetów w sali OSP, remont sceny oraz dofinansowanie do przyczepy.
- Zmywarkę kupiliśmy i teraz czeka na zainstalowanie – relacjonuje Brzozowska.
- Musi to wykonać firma posiadająca wszystkie uprawnienia, w innym wypadku, gdybyśmy to urządzenie chcieli podłączać na swoją rękę, musielibyśmy się liczyć z utratą gwarancji. Na to nie możemy sobie pozwolić, musimy więc poczekać na środki, które będziemy na ten cel mogli przeznaczyć – dodaje.
Sporą część funduszu może pożreć remont sceny, a i tak prawdopodobnie plany modernizacji trzeba będzie okroić. Ratunkiem byłoby zdobycie grantu w ramach marszałkowskiej „Infrastruktury na plus”, gdzie do zgarnięcie jest jednorazowo nawet 100 tys. zł, ale tutejsi obawiają się, że jako mała miejscowość (żyją tu 103 osoby, według danych przedstawionych w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy) nie mają szans na tak duży grant.
- Wszystko co tutaj działamy, robimy z myślą o następnych pokoleniach – zaznacza sołtyska Kamyka.
- Nasi poprzednicy zbudowali tę świetlicę dla nas i my musimy, ale też i chcemy, kolejnemu pokoleniu ją zostawić. Wieś się wyludnia niestety – ubolewa sołtyska.
- Staramy się jednak, aby całkowicie nie upadła. Jest tu miło, fajnie, ale mieszkańców mamy zbyt mało.
Życie obok świetlicy zaczyna bujniej kwitnąć w cieplejsze miesiące. Wtedy są chętni, aby skorzystać z wypoczynku pod drewnianą altaną. Ludzie przychodzą porozmawiać, poćwiczyć na siłowni zlokalizowanej na świeżym powietrzu, miło spędzić czas.
- Nie chcemy dać zginąć miejscowości – powtarza Bożena Brzozowska.
- Musimy patrzeć w przyszłość, ludzie zakupują stare domy, osiedlają się. Jeśli będą mieli fajne warunki, to chętnie wybiorą do życia naszą okolicę – uważa.
Jak podkreśla sołtyska, w działaniach czuje wsparcie strażaków, którzy również doposażają strażnicę. To oni dbają też o teren wokół remizy.
- Zawsze można na nich liczyć – chwali druhów sołtyska.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze