W Ożarowie od kilku miesięcy działa nowoczesna stacja uzdatniania wody. Inwestycja do tanich nie należy, bo kosztowała ponad 4 mln 600 tys. zł. Zapewnia mieszkańcom gminy, jeszcze lepszą niż dotychczas, wodę.
Stacja w tym miejscu istnieje od kilkudziesięciu lat. Powstała w latach 70-tych ubiegłego wieku. Wymagała już gruntownej przebudowy. Przymiarki do takiej trwały już od kilku lat. Projekt modernizacji opracowany został jeszcze w 2016 r. za wójta Tomasza Kąckiego. Nie było jednak środków na jego realizację. Gmina chciała uzyskać na przebudowę stacji dotację. Możliwości zrobienia tej inwestycji zaistniały dopiero w ostatnich latach.
Zadanie rozpoczęło się w marcu 2023 r. Pomieszczenia stacji zostały nadbudowane, aby zmieściła się w nich nowoczesna aparatura, która jest sercem tej inwestycji.
- Te dotychczasowe urządzenia już źle funkcjonowały, były wręcz historyczne – mówi wójt Zbigniew Dąbrowski. - Praktycznie dwa razy w tygodniu musiały być płukane, aby je odżelazić. Bo nasza woda zawiera za dużo żelaza. Cały ten proces obsługiwany był ręcznie. Wymagał też bardzo dużych ilości wody, która w ten sposób się marnowała. Po takim płukaniu miała rudy kolor i odprowadzana była na zewnątrz specjalnym odpływem. Bo wszystkie takie obiekty są kontrolowane przez różne służby sanitarne, a głównie przez sanepid. My też musimy przeprowadzać odpowiednie badania na zawartość wszelkich związków w wodzie. A że tu jest wysoki poziom żelaza, więc takie płukanie trzeba było robić często.
W trakcie modernizacji cała aparatura została wymieniona, zamontowano cztery hydrofory, agregat prądotwórczy, a wszystko sterowane jest automatycznie. Działania ludzi sprowadzają się jedynie do nadzoru funkcjonowania urządzeń.
- Bo kontrola musi być – tłumaczy Kamil Piekarski, zastępca wójta. - Trzeba sprawdzać, czy nic się nie poprzestawiało, czy parametry wody wychodzącej ze stacji, są takie, jakie powinny być. Bardziej jest to dozór, niż ingerencja. Nie ma tutaj takiej manualnej obsługi stacji jak dawniej.
- Teraz to jest bajka – dodaje Piotr Madeja, który obsługuje stacje uzdatniania wody w gminie. - Wszystko tu jest super, na miarę XXI wieku. Nie tak, jak na stacji w Mokrsku.
Dodatkowo, w ramach inwestycji, na zewnątrz obiektu ustawiono zbiornik na wodę o pojemności 150 m3. Drugi, podobny, zamontowany został tu już w 2016 r. A ponieważ jest w dobrym stanie, w trakcie przebudowy nie był wymieniany.
Wykonawcą prac modernizacyjnych w Ożarowie była firma Hydro – Partner z Leszna.
- Działa ona w tej branży już od wielu lat, a to co robi, jest najwyższej jakości – przyznaje Zbigniew Dąbrowski. - Nie słyszałem, żeby było coś bardziej nowoczesnego w tej dziedzinie.
Cała modernizacja przebiegała z zachowaniem ciągłości pracy stacji, by nie zatrzymywać dostarczania wody mieszkańcom. Jeśli zdarzały się przerwy, to krótkie. Wymiana urządzeń i ich uruchamianie, odbywała się etapami.
- Nieraz też wykorzystywano aparaturę zastępczą, ale ona stosowana była tylko na czas tych największych prac, kiedy musiały być usunięte na przykład stare filtry i założone nowe – wyjaśnia Kamil Piekarski. - A dzięki temu, choć ciśnienie nieraz było słabsze, to wodę mieli wszyscy cały czas.
Inwestycja zakończyła się w kwietniu.
- Teraz woda płynąca z tej stacji zawiera zdecydowanie mniej żelaza, niż przed przebudową – cieszy się wójt. - Szklanka wody z kranu, stąd, smakuje mi lepiej, niż niejedna woda z marketu.
- Nasze ujęcia w Mokrsku i Ożarowie mają bardzo dobrą wodę, jedną z najlepszych w okolicy – dodaje Piotr Madeja. - Są to pokłady wody jurajsko – częstochowskiej.
Inwestycja w Ożarowie kosztowała ponad 4 mln 613 tys. zł. Gmina otrzymała na nią dotację w wysokości 1 mln 520 tys. zł z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Dodatkowo uzyskała pożyczko – dotację w kwocie 860 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Gmina powoli przygotowuje się do modernizacji drugiej stacji uzdatniania wody. Tym razem w Mokrsku, która jest jeszcze starsza od tej w Ożarowie. Powstała w końcu lat 60-tych XX w. Tutaj odżelazianie przeprowadza się trzy razy w tygodniu. Projekt przebudowy jest już gotowy.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze