W Wydrzynie rozpoczęły się już prace związane z budową domu dziennego pobytu dla seniorów. Ten bardzo oczekiwany przez społeczeństwo obiekt, ma być ukończony jesienią przyszłego roku.
O potrzebie utworzenia takiej placówki mówiło się w gminie już od dawna. Na to, że jest ona niezbędna, wskazywali mieszkańcy na zebraniach wiejskich. Wspominali też o tym pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.
- Ale musieliśmy do tych pomysłów podchodzić rozważnie – mówi wójt Andrzej Modrzejewski. - W tym czasie realizowaliśmy inne, ważne dla dalszego rozwoju gminy zadania, takie jak kanalizacja, budowa dróg. Potem przyszła kolej na infrastrukturę sportową. Musieliśmy więc ważyć decyzje, kiedy na przykład zlecić projekt, aby nie stracił ważności. I dopiero, gdy już mieliśmy dokumentację na budowę klubu dziecięcego i dofinansowanie na to zadanie, zdecydowaliśmy o zleceniu kolejnego projektu na budowę domu seniora.
Ta inwestycja powoli staje się faktem. Na jej realizację gmina otrzymała z Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład” 7 mln 790 tys. zł. Przetarg na wyłonienie wykonawcy ogłoszono w końcu marca. Zainteresowanie nim było bardzo duże. Zgłosiło się aż dziesięć firm budowlanych. Najkorzystniejszą ofertę w wysokości prawie 6 mln 757 tys. zł brutto dała spółka „Beolini” z Kępna i z nią 4 lipca gmina podpisała umowę. Większość ofert nie odbiegała zbytnio od tej wybranej, a najdroższa wyniosła 8 mln 3 tys. zł brutto.
W ubiegłym tygodniu, w czwartek 25 lipca, na placu w Wydrzynie przeznaczonym pod budowę domu seniora, wykonawca rozpoczął pierwsze prace ziemne.
Inwestycja ma być zakończona na początku września 2025 r.
Obiekt zaprojektowała firma „Projmat” – Biuro projektowe Zbigniew Matys ze Skomlina. Będzie to budynek parterowy o powierzchni użytkowej 720 metrów kw. Wybudowany zostanie w technologii pasywnej i wyposażony w pompę ciepła oraz urządzenia fotowoltaiczne, co zmniejszy koszty jego utrzymania.
- Powstanie tam duża sala, w której organizowane będą różne spotkania, czy uroczystości – wyjaśnia Andrzej Modrzejewski. - Jej część oddzielona parawanem służyć będzie też jako stołówka. W budynku znajdą się również mniejsze sale do odpoczynku i pracy w grupach. Myślimy także o zorganizowaniu tu jakiejś rehabilitacji dla tych starszych osób. Oczywiście będzie tu również kuchnia z całym niezbędnym zapleczem, jak również pomieszczenia administracyjne. Chcemy w ten sposób stworzyć jak najlepsze warunki dla naszych seniorów. Myślę, że i polityka państwa też pójdzie w tym kierunku i pojawią się różne programy dla takich osób, więc również będziemy chcieli z nich skorzystać.
Przewiduje się, że placówka obejmie opieką około pięćdziesięciu osób.
- Musimy sobie jasno powiedzieć, że jako społeczeństwo starzejemy się – mówi dalej wójt. - Zabezpieczyliśmy już potrzeby najmłodszych, od pierwszego roku życia, poprzez klub dziecięcy, przedszkola i szkoły. A teraz zajęliśmy się ludźmi w wieku emerytalnym. Ich sprawność już na pewno nie jest taka, jak kiedyś, w związku z czym często potrzebują opieki. No i stąd decyzja, żeby zrobić kolejny krok i przygotować taki dom dziennego pobytu dla seniorów. Nie chcemy, żeby byli pozostawieni sami sobie, żyli w samotności. Zależy nam, aby przebywali w grupach i mogli kontynuować swoje zainteresowania.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze