Coraz więcej dzieci z niepełnosprawnościami łapie za rakiety i wychodzi na korty. „Jestem dumny i zadowolony – w tym roku mamy aż 18 zawodników” – mówił Aleksander Łuczak dla portalu kulisy.net.
W środę, 7 maja, na korcie przy Zespole Szkół nr 1 w Wieluniu rozegrano kolejną edycję Łódzkiego Turnieju Tenisa Ziemnego w ramach Olimpiad Specjalnych. Wzięli w nim udział młodzi sportowcy z trzech placówek: Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Gromadzicach, Zespołu Szkół Specjalnych w Wieluniu oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Sieradza.
Organizatorem wydarzenia był klub „Waleczni Gromadzice” z Gromadzic. Z roku na rok turniej cieszy się coraz większym zainteresowaniem – w tegorocznej edycji wzięło udział aż 18 zawodników, czyli ponad dwa razy więcej niż poprzednio. – To drugi raz kiedy łódzki turniej tenisa organizujemy w Wieluniu. W zeszłym roku mieliśmy ósemkę zawodników, zaś w tym roku udział bierze 18 osób, czyli podwoiliśmy wynik, z czego jestem bardzo dumny i zadowolony – podkreślał w rozmowie z portalem kulisy.net Aleksander Łuczak, nauczyciel z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Gromadzicach oraz trener w klubie tenisowym ArKademia.
Dzięki wspólnej inicjatywie ArKademii oraz Starostwa Powiatowego udało się uruchomić lokalny program „Tenis bez Barier”. – Razem ze Starostwem Powiatowym uruchomiliśmy program, w którym bierze udział dziesiątka zawodników. I wszyscy ci tenisiści biorą udział w tym turnieju. Nasze działania przynoszą rezultaty, ale dążymy do tego, żeby tych dzieciaków było jeszcze więcej – kontynuował Łuczak.
W tym roku po raz pierwszy w zawodach uczestniczyli również uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych w Wieluniu z klubu „Słoneczko". Ich przygotowaniem zajął się również trener Łuczak. – Dostaliśmy organizację tego turnieju po raz drugi, z czego się cieszymy i mamy zamiar kontynuować nasze działania w tym kierunku, aby nadal się to prężnie rozwijało – dodawał z entuzjazmem nasz rozmówca. Wcześniej tenisowe zawody w ramach Olimpiad Specjalnych rozgrywano w Sieradzu.
Zawody odbywały się na pełnowymiarowych kortach i minikortach, z myślą o młodszych i mniej zaawansowanych uczestnikach.
Wyniki "Walecznych Gromadzice":
Gra na korcie pełnowymiarowym – grupa 1:
1. Ireneusz Ciupek
2. Maria Janusz
Gra na korcie pełnowymiarowym – grupa 2:
1. Mateusz Frycza
2. Dawid Powroźnik
Zespół Szkół Specjalnych w Wieluniu – medalowe wyniki:
Oliwia – złoto i srebro
Lena – złoto i srebro
Krzysztof – brąz i srebro
Marek – złoto i srebro
Mikołaj – dwa brązowe medale
Kacper – złoto i brąz
Franek – dwa razy brąz
Patryk – dwa czwarte miejsca
Łódzki Turniej Tenisa w ramach Olimpiad Specjalnych nie tylko umożliwia sportową rywalizację, ale przede wszystkim integruje środowisko dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami. To przykład na to, że dzięki pasji, współpracy i zaangażowaniu – bariery naprawdę można pokonać.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze