W Wydrzynie zakończono budowę nowego przedszkola i klubu dziecięcego. Dzięki dofinansowaniu z Polskiego Ładu, od września 2024 roku ruszają dwa oddziały przedszkolne i dwa żłobkowe. Sprawdź szczegóły projektu i plany na przyszłość.
Budynek nowego przedszkola i klubu dziecięcego w Wydrzynie jest już gotowy i cieszy oczy swoimi żywymi barwami. Teraz trwają tam prace związane z jego wyposażaniem. Jeśli wszystko ułoży się pomyślnie, to 1 września ruszą tu dwa oddziały przedszkolne i dwa żłobkowe.
Przedszkole przeniesie się tutaj z pobliskiego budynku szkoły, w którym teraz funkcjonuje. Oddziały żłobkowe natomiast są nowością, bo do tej pory w gminie Czarnożyły takiej formy opieki nad maluchami nie było.
Nowy obiekt kosztował prawie 8 mln zł. Gmina pozyskała na jego budowę bardzo duże dofinansowanie z Polskiego Ładu w wysokości 6, 8 mln zł. Ze swojej strony dołożyć musiała około 1,2 mln zł.
- O budowie nowego przedszkola myśleliśmy już od dawna – mówi wójt Andrzej Modrzejewski. - Mieliśmy jego wizję, przygotowaliśmy projekt. I gdy tylko stworzyła się możliwość uzyskania środków z Polskiego Ładu, natychmiast żeśmy z niej skorzystali. Bo sami w tak krótkim czasie nie bylibyśmy w stanie tego budynku wybudować. Cieszy to tym bardziej, że od pierwszego września, ze względu na zaostrzenie różnych przepisów, nasze przedszkole na poddaszu nie mogłoby działać w dotychczasowych warunkach. Brakuje tam na przykład drugiego, zapasowego zejścia i należałoby dostosować obiekt do nowych wymagań. Byłoby to bardzo trudne i kosztowne, a na pewno nie uzyskalibyśmy tego komfortu, jaki dzieci będą miały teraz.
Nowy obiekt zaprojektowany został z dużym rozmachem. Wybudowany w nowoczesnej, pasywnej technologii, zapewni doskonałe warunki nie tylko przedszkolakom, ale również najmłodszym dzieciom, dla których powstanie tu klub dziecięcy.
W klubie będą dwie duże sale zabawowe połączone z toaletami wyposażonymi w sedesiki, umywaleczki, brodzik. A gdy dzieci zmęczą się zabawą, odpoczną w przyległym pomieszczeniu z leżakami. Korzystać będą mogły również z niewielkiego patio, do którego wejście prowadzi z korytarza.
Obok klubu znajduje się plac zabaw wysypany rzecznym piaskiem.
- Wygląda tak, jak piasek nad morzem – pokazuje Andrzej Modrzejewski. - Będziemy musieli jeszcze ten plac wraz z częścią trawnika ogrodzić, żeby nam się maluszki nie rozbiegały, bo obok jest duży teren zielony.
Przy organizowaniu różnych imprez dla rodziców, czy dziadków, klub będzie mógł korzystać ze wspólnej z przedszkolem świetlicy.
Planuje się, że w ramach klubu będą funkcjonować dwa oddziały - w każdym po piętnaścioro maluchów w wieku od roku do trzech lat. Na wyposażenie obiektu i jego funkcjonowanie przez trzy lata, gmina otrzymała 820 tys. zł z programu „Maluch +”.
- Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie na utworzenie dwudziestu miejsc żłobkowych – wyjaśnia wójt. - Ograniczyliśmy się do tej liczby, bo żeby rozliczyć pieniądze, to tyle dzieci musi w nim być. Zrobiliśmy więc to ostrożnie. Teraz wiemy, że do klubu chętnych jest więcej, w związku z tym wystąpiliśmy z drugim wnioskiem na kolejne dziesięć miejsc do programu „Aktywny maluch”.
Aktualnie trwa procedura przetargowa na wyposażenie w łóżeczka, krzesła, fotele, zabawki, gry edukacyjne i inny niezbędny sprzęt.
Nabór dzieci do klubu trwał do 29 maja. Złożono 34 wnioski – 20 z gminy Czarnożyły i 14 spoza niej.
- Teraz te wnioski będzie rozpatrywać komisja i weryfikować według ustalonej punktacji – tłumaczy wójt Modrzejewski. - Preferowane będą dzieci z naszej gminy. Każde z nich otrzyma dodatkowo czterdzieści punktów. Pod uwagę będzie też brane i punktowane to, czy oboje rodzice pracują, czy dziecko jest z niepełnosprawnością i inne aspekty. Przyjęte mogą być tylko maluszki, które ukończyły rok życia. A ze złożonych ankiet wynika, że nie wszystkie do pierwszego września ten roczek będą miały, więc zobaczymy, jak to będzie wyglądać. Najważniejsze, że po wakacjach klub będzie mógł w pełni funkcjonować.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze