We wtorek, 6 grudnia, policjanci z wieluńskiej komendy po raz kolejny przeprowadzili akcję pod nazwą „Prędkość”. Jej cel jest niezmienny – zapobieganie wypadkom i zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Kontrole prowadzili mundurowi z wydziału ruchu drogowego. Niestety, nie zabrakło nieodpowiedzialnych kierowców, którzy za popełnione wykroczenia ukarani zostali wysokimi mandatami karnymi.
- W trakcie tej akcji funkcjonariusze byli szczególnie wyczuleni na te kategorie wykroczeń i przestępstw drogowych, które są głównymi przyczynami wypadków – wyjaśnia asp. sztab. Katarzyna Grela, rzecznik prasowa Komendy Powiatowej Policji w Wieluniu.
- Nadmierna prędkość, kierowanie pod wpływem alkoholu i nieprawidłowo wykonywane manewry, to najpoważniejsze „grzechy” kierowców.
Stróże prawa zatrzymali tego dnia do kontroli drogowej 30 kierujących. Trzynastu z nich zbyt mocno naciskało na pedał gazu. Rekordzista, 48-letni mieszkaniec Łodzi, w obszarze zabudowanym pędził z prędkością 104 km/h, przekraczając tym samym dopuszczalną o 54 km/h. Do tej sytuacji doszło w Nowym Świecie, w gminie Wieluń.
- Mężczyzna, w związku z popełnionym wykroczeniem, ukarany został mandatem karnym w wysokości 1 500 złotych – wyjaśnia Katarzyna Grela.
- Otrzymał również trzynaście punktów karnych oraz stracił swoje uprawnienia do kierowania na trzy miesiące.
Nie zabrakło również prowadzących auta, którzy otrzymali wysokie kary pieniężne za inne nieodpowiedzialne zachowania na drodze.
- W Popowicach funkcjonariusze zauważyli osobowe audi, którego kierowca popełnił kilka wykroczeń – relacjonuje rzeczniczka.
- Wyprzedzał inne pojazdy w pobliżu przejścia dla pieszych, skrzyżowania oraz nie dostosował się do linii podwójnej ciągłej. Funkcjonariusze zakończyli jego niebezpieczną jazdę, zatrzymując go do kontroli drogowej. 33-latek za popełnione wykroczenia ukarany został mandatem karnym w wysokości 2 700 złotych oraz naliczono na jego konto łącznie 30 punktów karnych.
W czasie wtorkowej akcji zatrzymano także trzy dowody rejestracyjne za brak aktualnych badań technicznych pojazdów.
Policja przypomina, że od 1 stycznia 2022 r. weszły w życie przepisy zaostrzające kary dla sprawców wykroczeń drogowych. Kwoty grzywien zostały podniesione zwłaszcza dla piratów drogowych. Za przekroczenie dozwolonej prędkości powyżej 30 km/h najniższy mandat wynosi obecnie 800 zł, a za jej przekroczenie o 71 km i więcej, wysokość kary to 2 500 zł.
Należy również pamiętać, że 17 września nastąpiły kolejne zmiany w przepisach. Wzrosła ilość punktów karnych nakładanych na kierujących za wykroczenia. Dotychczas górną granicą było 10 punktów, teraz jest 15. Przekroczenie 24 punktów w okresie dwóch lat skutkuje zatrzymaniem prawa jazdy. Ważną zmianą jest także „recydywa” przy popełnianiu wykroczeń drogowych. Kierowca, który w ciągu dwóch lat zostanie zatrzymany ponownie za to samo wykroczenie, zapłaci podwójną wysokość mandatu.
- Niestety, nie wszyscy kierujący pamiętają o tych zmianach – przyznaje asp. sztab. Katarzyna Grela.
- Wysokość mandatów nie powstrzymuje ich od nierozsądnych i niebezpiecznych zachowań na drodze.
Ela Wodecka
[email protected]
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze