Wójt gminy Biała Grzegorz Mielczarek postanowił zadbać o stawy. Wbrew pozorom, troska szefa gminy nie dotyczy własnego stanu zdrowia, lecz miejscowych zbiorników wodnych. W obliczu powtarzającego się zjawiska suszy i zmniejszenia retencji wody na obszarach wiejskich, wójt Mielczarek uznał, że nadszedł najwyższy czas, by przywrócić gminnym stawom dawną świetność.
Działania gminy w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy i zwiększenia retencji na obszarach wiejskich rozpoczęły się już kilka lat temu. Staw w Białej Pierwsza został oczyszczony 3 lata temu, a w Białej Kopiec pod koniec ubiegłego roku.
Przy współudziale środków budżetu województwa łódzkiego na dofinansowanie zadań w zakresie renowacji zbiorników małej retencji w celu zapobiegania skutkom suszy gmina Biała zrealizowała zadanie w Białej Kopiec
Inwestycja polegająca na renowacji zbiornika wodnego w Białej Kopiec w znacznej mierze została dofinansowana. Gmina otrzymała 150 tys. zł dotacji z środków budżetu województwa łódzkiego, a całkowity koszt robót wyniósł prawie 188 tys. zł. Prace zostały zakończone dzień przed wigilią. Ich zakres obejmował odmulenie, uformowanie skarp oraz usunięcie roślinności nadmiernie porastającej staw i jego brzegi. Odnowiony zbiornik cieszy już amatorów rekreacji i spacerów na świeżym powietrzu, a niewykluczone, że wkrótce będzie zarybiony.
Kontynuacją inwestycji jest rozszerzanie jej zakresu na pozostałe stawy. W bieżącym roku rozpoczęto renowację zbiorników w Rososzy i Naramicach. Gmina złożyła wnioski o dotację do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). Wartość projektu opiewała na ok. 377 tys. Realizacja robót zaplanowana była na lata 2024 - 2025. Kwestie finansów i szczegóły dalszego ciągu inwestycji prezentuje wójt gminy Biała Grzegorz Mielczarek.
- Jesteśmy po przetargu na odnowienie stawów w Rososzy i Naramicach. Kwota dofinansowania to niemal 350 tys. zł. Natomiast umowa z wykonawcą to 246 tys. na te dwa zbiorniki. Reszta zostanie zwrócona. Planowane zakończenie robót to maj – mówi wójt gminy Biała Grzegorz Mielczarek.
- Do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego złożyliśmy także wniosek na odnowienie stawów w Białej Druga i Łyskorni. Oczekiwana kwota dotacji w tym przypadku to niemal 159 tys. zł. na dwa zbiorniki - dodaje.
Po uzyskaniu dofinansowania gmina zleci wykonanie prac projektowo-kosztorysowych, wybierze wykonawcę oraz przystąpi do realizacji zakresu robót.
Podobnie jak poprzednio, przedmiotem zadania jest wykonanie robót ziemnych związanych z odmuleniem zbiorników, formowaniem, regulacją i plantowaniem skarp oraz korony nasypów.
- Celem jest nie tylko walor turystyczny i rekreacyjny, ale także zwiększenie retencji wody. Grozi nam susza więc musimy przewidywać i w sposób przemyślany gospodarować zasobami wodnymi. Zgromadzona woda będzie mogła być również wykorzystana w kryzysowych sytuacjach ratowniczo-gaśniczych – akcentuje wójt Mielczarek.
Odnowienie stawów znacząco zwiększy retencję wody na terenie całej gminy Biała. Ponadto wpłynie na przeciwdziałanie zjawisku suszy, ponieważ teren gminy jest niezwykle ubogi w cieki wodne i zbiorniki wody stojącej.
Dotychczasowy brak bieżącej konserwacji spowodował znaczące zmniejszenie pojemności, a tym samym zdolności do retencjonowania wody w tych zbiornikach. Skorodowane skarpy stawów powodują również, że w okresach zwiększonych opadów czy roztopów, woda wylewa się z nich w niekontrolowany sposób.
Kolejny problem to zamulenie dna zbiorników, które w okresach suszy powoduje ich całkowite wysychanie.
- Zbiorniki pozostające pod zarządem gminy wymagają okresowych renowacji. Szacuje się, że odnowienie samych stawów w Białej Druga i Łyskorni przyczyni się do zwiększenia ich możliwości retencyjnych łącznie o ok. 1,5 tys. m3 – oblicza Grzegorz Mielczarek.
Zanikanie ekosystemów wodnych spowodowane jest coraz częściej występującymi anomaliami pogodowymi oraz wszechobecną na terenie gminy Biała melioracją gruntów rolnych. Renowacja zbiorników to zwiększenie ich pojemności, co sprawi, że zmagazynowana w nich woda utrzyma się w okresach suszy, a to z kolei pozwoli przeżyć ten czas organizmom wodnym i w naturalny sposób przyczyni się do wzrostu bioróżnorodności ekosystemu.
Z uwagi na niewielką ilość stawów i cieków wodnych na terenie gminy Biała, istniejące zbiorniki są chętnie wykorzystywane przez wędkarzy amatorów, którzy na własny koszt dokonują ich okresowego zarybiania. W okresie wiosny, lata i jesieni tereny przy stawach są miejscem spotkań wędkarzy, ich rodzin oraz innych osób chcących spędzić czas nad wodą.
Na tym wójt Grzegorz Mielczarek nie poprzestaje i już planuje odnowę kolejnych stawów. Tym razem w Naramicach i Wiktorowie.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze