Reklama

Renowacja zbiorników wodnych w gminie Biała: Stawy przechodzą lifting

Wójt gminy Biała Grzegorz Mielczarek postanowił zadbać o stawy. Wbrew pozorom, troska szefa gminy nie dotyczy własnego stanu zdrowia, lecz miejscowych zbiorników wodnych. W obliczu powtarzającego się zjawiska suszy i zmniejszenia retencji wody na obszarach wiejskich, wójt Mielczarek uznał, że nadszedł najwyższy czas, by przywrócić gminnym stawom dawną świetność.

Od tego się zaczęło – dwa stawy już po renowacji

Działania gminy w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy i zwiększenia retencji na obszarach wiejskich rozpoczęły się już kilka lat temu. Staw w Białej Pierwsza został oczyszczony 3 lata temu, a w Białej Kopiec pod koniec ubiegłego roku.

Przy współudziale środków budżetu województwa łódzkiego na dofinansowanie zadań w zakresie renowacji zbiorników małej retencji w celu zapobiegania skutkom suszy gmina Biała zrealizowała zadanie w Białej Kopiec

Inwestycja polegająca na renowacji zbiornika wodnego w Białej Kopiec w znacznej mierze została dofinansowana. Gmina otrzymała 150 tys. zł dotacji z środków budżetu województwa łódzkiego, a całkowity koszt robót wyniósł prawie 188 tys. zł. Prace zostały zakończone dzień przed wigilią. Ich zakres obejmował odmulenie, uformowanie skarp oraz usunięcie roślinności nadmiernie porastającej staw i jego brzegi. Odnowiony zbiornik cieszy już amatorów rekreacji i spacerów na świeżym powietrzu, a niewykluczone, że wkrótce będzie zarybiony.

Reklama

Kontynuacja inwestycji

Kontynuacją inwestycji jest rozszerzanie jej zakresu na pozostałe stawy. W bieżącym roku rozpoczęto renowację zbiorników w Rososzy i Naramicach. Gmina złożyła wnioski o dotację do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). Wartość projektu opiewała na ok. 377 tys. Realizacja robót zaplanowana była na lata 2024 - 2025. Kwestie finansów i szczegóły dalszego ciągu inwestycji prezentuje wójt gminy Biała Grzegorz Mielczarek.

- Jesteśmy po przetargu na odnowienie stawów w Rososzy i Naramicach. Kwota dofinansowania to niemal 350 tys. zł. Natomiast umowa z wykonawcą to 246 tys. na te dwa zbiorniki. Reszta zostanie zwrócona. Planowane zakończenie robót to maj – mówi wójt gminy Biała Grzegorz Mielczarek.

Reklama

- Do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego złożyliśmy także wniosek na odnowienie stawów w Białej Druga i Łyskorni. Oczekiwana kwota dotacji w tym przypadku to niemal 159 tys. zł. na dwa zbiorniki - dodaje.

Po uzyskaniu dofinansowania gmina zleci wykonanie prac projektowo-kosztorysowych, wybierze wykonawcę oraz przystąpi do realizacji zakresu robót.

Podobnie jak poprzednio, przedmiotem zadania jest wykonanie robót ziemnych związanych z odmuleniem zbiorników, formowaniem, regulacją i plantowaniem skarp oraz korony nasypów.

Reklama

Komu i czemu ma służyć renowacja stawów

- Celem jest nie tylko walor turystyczny i rekreacyjny, ale także zwiększenie retencji wody. Grozi nam susza więc musimy przewidywać i w sposób przemyślany gospodarować zasobami wodnymi. Zgromadzona woda będzie mogła być również wykorzystana w kryzysowych sytuacjach ratowniczo-gaśniczych – akcentuje wójt Mielczarek.

Renowacja stawów a susza i retencja

Odnowienie stawów znacząco zwiększy retencję wody na terenie całej gminy Biała. Ponadto wpłynie na przeciwdziałanie zjawisku suszy, ponieważ teren gminy jest niezwykle ubogi w cieki wodne i zbiorniki wody stojącej.

Reklama

Dotychczasowy brak bieżącej konserwacji spowodował znaczące zmniejszenie pojemności, a tym samym zdolności do retencjonowania wody w tych zbiornikach. Skorodowane skarpy stawów powodują również, że w okresach zwiększonych opadów czy roztopów, woda wylewa się z nich w niekontrolowany sposób.

Kolejny problem to zamulenie dna zbiorników, które w okresach suszy powoduje ich całkowite wysychanie.

- Zbiorniki pozostające pod zarządem gminy wymagają okresowych renowacji. Szacuje się, że odnowienie samych stawów w Białej Druga i Łyskorni przyczyni się do zwiększenia ich możliwości retencyjnych łącznie o ok. 1,5 tys. m3 – oblicza Grzegorz Mielczarek.

Reklama

Wpływ inwestycji na wzrost bioróżnorodności w ekosystemie

Zanikanie ekosystemów wodnych spowodowane jest coraz częściej występującymi anomaliami pogodowymi oraz wszechobecną na terenie gminy Biała melioracją gruntów rolnych. Renowacja zbiorników to zwiększenie ich pojemności, co sprawi, że zmagazynowana w nich woda utrzyma się w okresach suszy, a to z kolei pozwoli przeżyć ten czas organizmom wodnym i w naturalny sposób przyczyni się do wzrostu bioróżnorodności ekosystemu.

Aspekt społeczny

Z uwagi na niewielką ilość stawów i cieków wodnych na terenie gminy Biała, istniejące zbiorniki są chętnie wykorzystywane przez wędkarzy amatorów, którzy na własny koszt dokonują ich okresowego zarybiania. W okresie wiosny, lata i jesieni tereny przy stawach są miejscem spotkań wędkarzy, ich rodzin oraz innych osób chcących spędzić czas nad wodą.

Reklama

Na tym wójt Grzegorz Mielczarek nie poprzestaje i już planuje odnowę kolejnych stawów. Tym razem w Naramicach i Wiktorowie.

Miejsce zdarzenia mapa Wieluń
Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 19/02/2025 12:50
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości