Reklama

Będą odnawiać zabytki

Sejmik Województwa Łódzkiego przyznał dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków województwa. W sumie w I edycji dofinansowania otrzymało 79 obiektów. Na liście beneficjentów nie zabrakło zabytków z naszego regionu.

W powiecie wieluńskim środki z budżetu województwa łódzkiego trafiły do dwóch kościołów oraz muzeum. Parafia Katolicka pw. św. Kazimierza Królewicza w Osjakowie wnioskowała o 100 tys. zł na konserwację i restaurację zabytkowej ambony, ale ostatecznie pozyskała 75 tys. zł. Kolegiata Bożego Ciała w Wieluniu starała się natomiast o pieniądze na konserwację ratunkową obrazów na płótnie: Archanioł Gabriel (II poł. XVII w.), św. Walenty (II poł. XVIII w.), św. Jan Nepomucen (III ćw. XVIII w.) oraz św. Mikołaj z Tolentino (II ćw. XIX w.). Otrzymała na ten cel 71 tys. zł. Wśród beneficjentów znalazło się też Muzeum Ziemi Wieluńskiej. 
- Rozpoczniemy kolejne działanie remontowe, bo obecny to remont dworu, domu nad stawem i kantorka w Ożarowie, który nabrał już tempa i jest realizowany w ramach środków unijnych – przypomina Jan Książek, dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu.
- Teraz dysponujemy dużo skromniejszymi środkami, ale i zadanie jest znacznie mniejsze. W zeszłym roku już próbowaliśmy zdobyć tą dotację, więc to było drugie podejście, ale na szczęście z sukcesem, z czego bardzo się cieszymy. Wcześniej musieliśmy też uzyskać opinie konserwatora zabytków z Łodzi, czy możemy przeprowadzić prace i w takim zakresie. 
Zadanie, które bowiem zostanie dofinansowane z Sejmiku Województwa Łódzkiego to remont dachu z dachówki ceramicznej holenderki na zabytkowym budynku (pochodzący z początku XVII w. wzniesiony przez Annę Koniecpolską, a później jej syn hetman Stanisław Koniecpolski jako starosta wieluński dotował m.in. powstanie tego obiektu – przyp. red.) Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu przy ul. Narutowicza 13 wraz z naprawą kominów i wymianą części orynnowania. 
- Jako muzealnicy dbamy o te zabytki ruchome, czyli wszystkie przedmioty, które trafiają do naszych zbiorów oraz zabytki nieruchome. Jest co najmniej kilka takich obiektów, za które odpowiadamy i staramy się, żeby ich stan się nie pogorszył, tylko był coraz lepszy – przyznaje Książek.
- Obiekt był modernizowany w ramach środków unijnych w latach 2010-12, wymienialiśmy wtedy wszystkie okna, całą instalację grzewczą, przeprowadziliśmy cyklinowanie podłóg, ogólnie duży zakres prac, ale dach właściwie nie był ruszony. Budynek gruntowny remont przeszedł w drugiej połowie lat 60.  i z tego okresu pochodzi właśnie obecny dach. 
- Zatem to już ponad 50 lat, wszystko się zużywa, szczególnie kominy mają dość istotny problem. Odpada z nich tynk, kawałki toczą się po stromym dachu i trafiają na taras muzealny, który jest przestrzenią dla turystów, a spadający tynk może stanowić duże zagrożenie – dodaje.
W ramach inwestycji przewidziano także wymianę rynien, tych bardziej zniszczonych, od strony południowej budynku, czy przegląd instalacji odgromowej. Niewykluczona jest też wymiana niewielkiej części dachówek. Nie ma potrzeby zakładania nowego dachu, a głównym celem jest naprawa wszelkich ubytków. 
Muzeum złożyło wniosek o 43 tys.102 zł, a przyznano 32 tys.  400 zł.
- Jest trochę mniejsze to dofinansowanie, ale po wstępnych rozmowach z potencjalnymi wykonawcami mamy nadzieję, że prawie w całości uda się zrealizować to, co sobie założyliśmy. Gmina wspiera nas też dotacją, z wolnych środków, do tego zadania w dość istotnej kwocie porównywalnej do tej, którą pozyskaliśmy – mówi dyrektor.
- Szacujemy, że prace murarskie, dekarskie we wrześniu się rozpoczną. Mają potrwać około dwóch tygodni. Będziemy mieli zatem kolejny etap prac wokół budynku zakończony. To jest istotne zadanie, myśleliśmy o nim od dłuższego czasu i cieszymy się, że te starania ubiegłoroczne nie poszły na marne. Są pewne kolejne wizje, horyzonty działań infrastrukturalnych, ale musimy to robić w odpowiednim rytmie, bo pewnych spraw nie przeskoczymy. Temat, nad którym pracuję z zespołem już od wielu to wprowadzenie widza niepełnosprawnego ruchowo do muzeum. Nie ma z tym problemu w Ożarowie, bo to niski obiekt, a w Wieluniu nie można zamontować windy wewnątrz, gdyż obiekt jest za mały. Pozostaje jedynie winda zewnętrzna, ale musimy poczekać na następne rozwiązania, które pojawiają się na horyzoncie – podsumowuje. 
Renowacje zabytków zostaną przeprowadzone także w powiecie pajęczańskim. W parafii p.w. Wniebowzięcia NMP w Pajęcznie prace konserwatorskie obejmą drewniany chór muzyczny z końca XVIII w. Sejmik przydzielił na ten cel 80 tys. zł. Dotację otrzymał również kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Białej (gm. Rząśnia). Na odnowienie ambony (XVIII w.)  przyznano 69 tys. 400 zł. W parafii p.w. św. Marii Magdaleny w Działoszynie zaplanowano przeprowadzenie remontu i kolorystyki elewacji dzwonnicy. Uzyskana kwota to 80 tys. zł. 
Łącznie w I edycji z budżetu województwa łódzkiego przeznaczono 5 mln zł na renowacje historycznych obiektów. Do 23 lipca można składać wnioski w drugim naborze, a tym razem do rozdzielenia będzie 1 mln zł.

Katarzyna Cieślik
[email protected]

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości