Na terenie Polski są tysiące miejsc pamięci narodowej. To m. in. groby, cmentarze wojenne i pomniki, które upamiętniają osoby lub wydarzenia ważne dla narodu i państwa polskiego. Dbanie o nie to społeczny obowiązek. Wywiązują się z niego mieszkańcy Mokrska.
W centralnej części wsi, obok kościoła, znajduje się pomnik poświęcony mieszkańcom tej miejscowości, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Zbudowany został w 1995 r. Umieszczona jest na nim również tablica z 1934 r. Pochodzi ona z pomnika, który w okresie II wojny światowej został zniszczony tutaj przez hitlerowców. Upamiętnia mieszkańców wsi poległych w wojnie polsko-bolszewickiej w latach 1919-1920.
Od 2018 r. na pomniku znajduje się jeszcze jedna tablica. Jest ona hołdem dla tych, którzy na przestrzeni dziejów walczyli o wolność naszej ojczyzny. Umieszczono ją tu z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
- Zawsze w maju na Święto Flagi i Konstytucji 3 Maja oraz 11 listopada odprawiane są u nas msze za ojczyznę – mówi Elżbieta Wyrembak, sołtys Mokrska I, na obszarze którego znajduje się pomnik.
- Składane są wtedy tu kwiaty, wieńce i odbywa się apel poległych.
Jest to więc ważne miejsce w gminie. By dodatkowo podkreślić jego wagę, mieszkańcy postanowili odnowić podstawę pomnika oraz poprawić jego otoczenie.
- Tu była wykruszona kostka – tłumaczy Elżbieta Wyrembak.
- Trochę źle to wyglądało. Na zebraniach były głosy, by ją wymienić. Jest to takie centralne miejsce w Mokrsku i wizytówka wsi.
Pieniądze na remont pochodziły w lwiej części z funduszu sołeckiego Mokrska II. Przeznaczyło ono na ten cel 10 tys. zł.
- W zeszłym roku miała być robiona droga na Kośnik – tłumaczy Danuta Komor, sołtys Mokrska II.
- Przy tej okazji chcieliśmy zrobić z destruktu asfaltowego drogę do dwóch oddalonych troszkę domostw. I na to mieliśmy przeznaczone 10 tysięcy złotych. Ponieważ Kośnik nie był robiony, więc te pieniądze zwolniły się i wykorzystaliśmy je na płytki przy pomniku. Chociaż nie stoi on na terenie naszego sołectwa, to jest pomnikiem całego Mokrska.
Do inwestycji dołożyło się także Mokrsko I, przeznaczając na nią resztki swojego funduszu w kwocie 200 zł.
Teraz pomnik prezentuje się o wiele lepiej, a zyska na wyglądzie jeszcze bardziej, gdy zakończona zostanie przebudowa drogi na cmentarz przebiegającej obok.
Ela Wodecka
[email protected]
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze