Niezwykłą wystawę prac malarskich można od połowy lutego obejrzeć w witrynach Miejskiego Ośrodka Kultury w Pajęcznie. Kilkanaście prac przedstawia postaci aniołów w ujęciu nieco odmiennym do tego, jak je postrzegamy na co dzień.
Dlaczego anioły...? Na to pytanie autorka prac Marlena Barylska - Gałkowska odpowiada - Bo są symbolem nadziei i dobra. I trudno przyglądając się kilkunastu obrazom umieszczonym w witrynach pajęczańskiego MOK z tym stwierdzeniem nie zgodzić. W każdej z prezentowanych prac widać anielskie postacie w ujęciu nie tyle sakralnym, jak wyobraża je sobie większość a nas, ale w ujęciu zwyczajnym, radosnym, mającym przekazać dobre emocje. - Anioł zawsze symbolizował w naszym świecie dobroć, nadzieję. I takie właśnie są moje anioły. Mają wywołać dobre emocje, radość, życzliwość wobec innych - mówi Marlena Barylska - Gałkowska. Jak przyznaje, tworząc pierwsze obrazy nie myślała o tym, aby zaprezentować je publicznie. Były one bowiem na początku formą terapii i rehabilitacji po doznanym trzy lata temu udarze, którego skutkiem jest afazja, z jaką autorka prac zmaga się od tego czasu. - Można powiedzieć, że malowanie aniołów stało się dla mnie sposobem na pokonanie ograniczeń, formą wyrażenia swoich emocji. Dlatego także pojawiła się ta wystawa. Aby zainspirować tych którzy ją zobaczą do dobroci i życzliwości wobec innych i wobec siebie - mówi autorka. W witrynach pajęczańskiego MOK-u zobaczyć można kilkanaście prac - powstawały one przez ostatnie dwa lata i prezentują anioły w różnych ujęciach. Każdy obraz wymagał od artystki wyjątkowej precyzji bowiem powstały one w technice malowania na szkle. - Pierwszy anioł jakiego namalowałam powstał jednak nie na szkle a na drzwiach w moim domu i nadal tam jest. Później powstały kolejne, już na szkle. To niełatwa technika, a namalowanie jednego trwa czasami nawet tydzień czasu - opowiada Marlena Barylska - Gałkowska. Autorka prezentowanych prac chciałaby także zainspirować innych dotkniętych różnego rodzaju chorobami i ograniczeniami do znalezienia aktywności, która pomoże im w ich przezwyciężeniu. - Dla mnie takim sposobem stało się malowanie aniołów. Może dzięki wystawie ktoś odnajdzie inspirację dla siebie - dodaje malarka. Prace Marleny Barylskiej - Gałkowskiej w witrynach Miejskiego Ośrodka Kultury w Pajęcznie oglądać można do 11 marca.
Grzegorz Boroń
[email protected]
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze