Reklama

Panie z Marzęcic zaprezentowały coś niecodziennego... Sprawdź co zrobiły

Na zdjęciu Koło Gospodyń Wiejskich w Marzęcicach wraz z wójtem gminy Strzelce Wielkie Markiem Jednakiem

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Marzęcicach pokazały jakie robią wianki. Plecione wianki prezentują się doskonale, a dzięki takiej aktywności kobiety podtrzymują tradycję. Wyplatanie wianków i błogosławienie ich przez księdza to w gminie  Strzelce Wielkie żadna nowość. Wianki plecie się, prosząc jednocześnie Boga o opiekę nad przyrodą, a także obfite plony i dobrą ochronę przed zniszczeniem i zatruciem.

A święcenie wianków to stary zwyczaj, ściśle związany z tradycją ludową. Plotło się je zawsze na zakończenie oktawy Bożego Ciała i święciło przez duchownych. A powstawały od zawsze głownie z polnych kwiatów i wszelakich ziół, a nawet chwastów.

Mniej religijną tradycją było przewiązywanie wianków wstążką i wieszanie ich obok wejścia do domu. Ludzie wierzyli, że to uchroni ich dobytek przed nieszczęśliwymi przypadkami takimi jak pożar, uderzenie pioruna czy złymi mocami...

Tymczasem my - przedstawiciele redakcji portalu i gazety KULISY, gratulujemy Paniom z KGW talentów i zapału.

Miejsce zdarzenia mapa Wieluń
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości