Na tę wiadomość pasjonaci dwóch kółek czekali od dawna. Powstanie droga rowerowa umożliwiająca bezpieczną podróż z Wielunia do Załęczańskiego Parku Krajobrazowego. Szlak nie będzie jednak wiódł lasem, jak pierwotnie planowano, a równolegle do drogi powiatowej Ruda-Mierzyce-Toporów. Szacowany koszt jego budowy to prawie 10 mln zł
O potrzebie budowy drogi dla rowerzystów wiodącej do nadwarciańskich miejscowości mówiło się od wielu lat. Teraz inwestycja staje się faktem dzięki dofinansowaniu unijnemu pozyskanemu przez Starostwo Powiatowe w Wieluniu. Po latach oczekiwań w końcu będzie można sprawnie i bezpiecznie dotrzeć rowerem z Wielunia do Załęczańskiego Parku Krajobrazowego.
- To zadanie będziemy realizować w systemie zaprojektuj-wybuduj. Roboty powinny ruszyć jeszcze w tym roku, a zakończą się w 2026 r. Wzdłuż drogi powiatowej 4523E relacji Ruda-Kamion powstanie dwukierunkowa ścieżka rowerowa z nawierzchnią asfaltową – wyjaśnia Bartłomiej Panek, kierownik Powiatowego Zarządu Dróg w Wieluniu.
Reklama
Nie wszędzie jednak możliwe jest trasowanie całkiem nowej drogi rowerowej. Tak jest w Mierzycach, gdzie po obu stronach znajdują się chodniki i brakuje już miejsca na dodatkową infrastrukturę.
Jak wyjaśnia szef PZD, na mierzyckim odcinku w grę wchodzi tylko ewentualne dopuszczenie ruchu rowerowego na istniejącym chodniku. To już jednak będzie zależało od komisji bezpieczeństwa przy staroście, która podejmie decyzję po analizie uwarunkowań terenowych i prawnych.
Koszt zadania jest niebagatelny, bo sięga 9,7 mln zł. Dofinansowanie ze środków europejskich to ponad 8,2 mln zł. Starostwo pozyskało wsparcie w konkursie ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, partnerem projektu jest Gmina Wierzchlas.
Dodajmy, że z tego samego źródła przyznano dotację w kwocie 6,2 mln zł na budowę szlaku rowerowego Traktem Kaliskim – wniosek złożyła Gmina Wierzchlas w partnerstwie z Gminą Wieluń.
Wcześniej analizowano możliwość przystosowania do ruchu rowerowego dróg wiodących pośród mierzyckich lasów. Podjęte zostały w tej sprawie rozmowy z Nadleśnictwem Wieluń, jednak finalnie nie wypracowano rozwiązania akceptowalnego przez wszystkie strony.
Zapadła więc decyzja o przygotowaniu dokumentacji przedprojektowej dla ścieżki dedykowanej cyklistom w pasie drogowym. Takie rozwiązanie będzie się wiązało się z koniecznością zakrycia rowu i wykonaniem dodatkowej infrastruktury odwadniającej.
Wieluńscy miłośnicy turystyki weekendowej chętnie wybierają się na rowerach nad Wartę. Na szosie przez Mierzyce trudno jednak o relaksującą jazdę, kiedy co i rusz cyklistę wyprzedzają pędzące samochody. Szczególnie niebezpiecznie jest na odcinkach leśnych, poza obszarem zabudowanym.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Czemu pan redaktor nic w kategori motoryzacja nie napisze o nowym samochodzie w starostwie?
Czemu pan redaktor nic w kategori motoryzacja nie napisze o nowym samochodzie w starostwie?