Reklama

Rowerem bezpiecznie nad Wartę. Powstanie długo wyczekiwany szlak dla dwóch kółek z Rudy do Kamionu

Na tę wiadomość pasjonaci dwóch kółek czekali od dawna. Powstanie droga rowerowa umożliwiająca bezpieczną podróż z Wielunia do Załęczańskiego Parku Krajobrazowego. Szlak nie będzie jednak wiódł lasem, jak pierwotnie planowano, a równolegle do drogi powiatowej Ruda-Mierzyce-Toporów. Szacowany koszt jego budowy to prawie 10 mln zł

Z Wielunia nad Wartę dojedziemy bezpiecznie rowerem

O potrzebie budowy drogi dla rowerzystów wiodącej do nadwarciańskich miejscowości mówiło się od wielu lat. Teraz inwestycja staje się faktem dzięki dofinansowaniu unijnemu pozyskanemu przez Starostwo Powiatowe w Wieluniu. Po latach oczekiwań w końcu będzie można sprawnie i bezpiecznie dotrzeć rowerem z Wielunia do Załęczańskiego Parku Krajobrazowego.

- To zadanie będziemy realizować w systemie zaprojektuj-wybuduj. Roboty powinny ruszyć jeszcze w tym roku, a zakończą się w 2026 r. Wzdłuż drogi powiatowej 4523E relacji Ruda-Kamion powstanie dwukierunkowa ścieżka rowerowa z nawierzchnią asfaltową – wyjaśnia Bartłomiej Panek, kierownik Powiatowego Zarządu Dróg w Wieluniu.

Reklama

Problem w Mierzycach

Nie wszędzie jednak możliwe jest trasowanie całkiem nowej drogi rowerowej. Tak jest w Mierzycach, gdzie po obu stronach znajdują się chodniki i brakuje już miejsca na dodatkową infrastrukturę.

Jak wyjaśnia szef PZD, na mierzyckim odcinku w grę wchodzi tylko ewentualne dopuszczenie ruchu rowerowego na istniejącym chodniku. To już jednak będzie zależało od komisji bezpieczeństwa przy staroście, która podejmie decyzję po analizie uwarunkowań terenowych i prawnych.

Inwestycja za prawie 10 mln złotych

Koszt zadania jest niebagatelny, bo sięga 9,7 mln zł. Dofinansowanie ze środków europejskich to ponad 8,2 mln zł. Starostwo pozyskało wsparcie w konkursie ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, partnerem projektu jest Gmina Wierzchlas.

Reklama

Dodajmy, że z tego samego źródła przyznano dotację w kwocie 6,2 mln zł na budowę szlaku rowerowego Traktem Kaliskim – wniosek złożyła Gmina Wierzchlas w partnerstwie z Gminą Wieluń.

Fiasko uzgodnień z nadleśnictwem

Wcześniej analizowano możliwość przystosowania do ruchu rowerowego dróg wiodących pośród mierzyckich lasów. Podjęte zostały w tej sprawie rozmowy z Nadleśnictwem Wieluń, jednak finalnie nie wypracowano rozwiązania akceptowalnego przez wszystkie strony.

Zapadła więc decyzja o przygotowaniu dokumentacji przedprojektowej dla ścieżki dedykowanej cyklistom w pasie drogowym. Takie rozwiązanie będzie się wiązało się z koniecznością zakrycia rowu i wykonaniem dodatkowej infrastruktury odwadniającej.

Reklama

Niebezpieczna trasa dla rowerzystów

Wieluńscy miłośnicy turystyki weekendowej chętnie wybierają się na rowerach nad Wartę. Na szosie przez Mierzyce trudno jednak o relaksującą jazdę, kiedy co i rusz cyklistę wyprzedzają pędzące samochody. Szczególnie niebezpiecznie jest na odcinkach leśnych, poza obszarem zabudowanym.

 

 

 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 06/02/2025 06:31
Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Stefan - niezalogowany 2025-02-06 13:23:19

    Czemu pan redaktor nic w kategori motoryzacja nie napisze o nowym samochodzie w starostwie?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości