Reklama

Skomlin wciąż pamięta o tragedii z 10 kwietnia 2010 r.

Nie wszyscy wiedzą, że jedna z pierwszych w Polsce i pierwsza w regionie tablica upamiętniająca ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem znajduje się w Skomlinie w powiecie wieluńskim. W 15-stą rocznicę tragicznie przerwanej podróży do Katynia, 10 kwietnia tego roku, samorządowcy wraz z posłem i inicjatorami upamiętnienia ofiar katastrofy złożyli kwiaty pod tablicą i oddali hołd 96 ofiarom tej niesłychanej tragedii z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim na czele.

Już 20 kwietnia 2010r., czyli 10 dni po tragedii ówczesna Rada Gminy Skomlin wydała oświadczenie w hołdzie ofiarom katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, w którym czytamy:

„Samorząd gminy Skomlin z głębokim bólem, w poczuciu narodowej tragedii przyjął wiadomość o katastrofie lotniczej, w której zginęli: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński, Jego Małżonka Pierwsza Dama Rzeczypospolitej Polskiej Maria Kaczyńska, ostatni Prezydent II Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski; wybitni i zasłużeni dla Państwa i Narodu, a wśród nich: Członkowie Parlamentu, Rządu, Przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, Organizacji i Instytucji Państwowych, Kościołów, Rodzin Katyńskich, Dowódcy Sił Zbrojnych, Funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu, Członkowie Załogi.

Reklama

Oddajemy hołd wszystkim ofiarom tragicznie przerwanej podróży do Katynia, miejsca kaźni Narodu Polskiego.

Składamy wyrazy głębokiego współczucia wszystkim osobom po stracie najbliższych. Trwamy w żałobie i modlitwie. Łączymy się w smutku i bólu z Rodzinami i Bliskimi Ofiar.

 Wieczny odpoczynek racz Im dać Panie.”

Tablica znajdująca się w Skomlinie powstała z oddolnej inicjatywy mieszkańców

- Ufundowali ją ci mieszkańcy, którzy mieli takie życzenie. Dla nas było ważne, żeby nie tylko dwie, trzy osoby to zrobiły, ale aby zrobili to mieszkańcy. Taka była wola od serca – mówi Maciej Jerz, Przewodniczący Rady Gminy Skomlin.

Reklama

Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pamiątkowej tablicy miała miejsce 30.05.2010r z inicjatywy ówczesnego proboszcza Józefa Oleksego, Macieja Jerza - Przewodniczącego Rady Gminy Skomlin oraz Adama Spodymka - Wiceprzewodniczącego Rady Gminy Skomlin. Z tej okazji  zostali zaproszeni: ks. Prałat Jerzy Kuliberda - dyrektor Archidiecezjalnego Wydawnictwa Regina Poloniae, Tadeusz Wrona - przedstawiciel Kancelarii Prezydenta RP, Janusz Wojciechowski - poseł do Parlamentu Europejskiego, posłowie na Sejm RP Piotr Polak i Wojciech Zarzycki, posłowie na Sejm RP pierwszej kadencji Stanisław Strózik i Bohdan Pilarski. Obecny był także redaktor TVP, muzyk, autor programu „Warto rozmawiać” Jan Pospieszalski, Irena Jastrzębska – przewodnicząca NSZZ Solidarność podregion Ziemia Wieluńska oraz Grzegorz Maras – wójt Gminy Skomlin i samorządowcy Gminy Skomlin i Powiatu Wieluńskiego.

W rocznicę katastrofy smoleńskiej warto wspomnieć słowa tragicznie zmarłego Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z 31 grudnia 2005 r.

Reklama

„Tylko Polska sprawiedliwa, uczciwa i solidarna może się rozwijać, tylko w takiej Polsce możemy wykorzystać wszystko, co własnym wysiłkiem zdobyliśmy, co jest naszym sukcesem, niezaprzeczalnym dorobkiem żyjących pokoleń”

Niecałe dwa lata później, 11 września 2007 r., Lech Kaczyński mówił:

„Musimy pielęgnować swoją kulturę, musimy pamiętać o swojej historii, musimy pamiętać o swojej tożsamości. Tożsamości ciekawej, niepowtarzalnej, na którą złożyły się nasze skomplikowane dzieje”

 Po złożeniu kwiatów i oddaniu hołdu ofiarom katastrofy smoleńskiej proboszcz parafii Skomlin Wojciech Kozieł wraz z uczestnikami pomodlił się za dusze zmarłych tragicznie w przerwanym locie do Katynia.  

Miejsce zdarzenia mapa Wieluń
Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 16/04/2025 18:34
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości