Reklama

Świadczenia pieniężne dla sołtysów – gospodarze wiosek czują się docenieni

Od 1 lipca, w oddziale regionalnym albo placówce terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), można składać wnioski o świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa. Dodatek pieniężny, w wysokości 300 zł, będzie przyznany osobom, które uzyskały już wiek emerytalny i nie krócej niż przez osiem lat pełniły funkcję gospodarza wsi. Starania o dodatek rozpoczęli sołtysi z naszego regionu.

- Złożyłam do Urzędu Gminy w Pątnowie wniosek o wydanie zaświadczenia od kiedy do kiedy pełniłam funkcję sołtysa i z tym dokumentem udam się do KRUS-u – przyznaje Czesława Rogala, sołtyska Grabowa.

- Jest to potrzebne świadczenie, stanowi dla nas wyraz wdzięczności, to nagroda za pracę społeczną.

Do wniosku o przyznanie dodatku pieniężnego z tytułu pełnienia funkcji sołtysa należy dołączyć właśnie zaświadczenie wydane przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego dla sołectwa, potwierdzające okres pełnienia tej funkcji oraz oświadczenie wnioskodawcy o niekaralności za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, popełnione w związku z pełnieniem funkcji sołtysa. W przypadku braku dokumentów, potwierdzających pełnienie funkcji społecznej, przez co najmniej dwie kadencje, lecz nie krócej niż osiem lat (nie jest wymagane zachowanie ciągłości) zaświadczenie może być zastąpione pisemnym oświadczeniem wnioskodawcy o spełnieniu tego wymogu. Do tego dokumentu sołtys musi dołączyć oświadczenia jeszcze co najmniej pięciu mieszkańców sołectwa.

Reklama

Dodatek do emerytury będzie przysługiwał od miesiąca, w którym zostanie złożony wniosek o jego przyznanie, w kwocie 300 złotych miesięcznie i będzie podlegał corocznej waloryzacji.

Pierwsze kroki w uzyskaniu świadczenia poczyniła już także Zofia Rogaczewska, od 1990 roku sołtyska Zofii w gminie Osjaków.

- Uważam, że to jest dobry pomysł i wiele osób, które ma jakiś długi staż sołtysowania, zasługuje na dodatek – stwierdza.

Andrzej Płuciennik, gospodarz sołectwa Broszęcin-Kolonia Broszęcin w gminie Rząśnia otrzymuje już dodatek dla strażaków-ochotników. 

Reklama

- Poczyniłem starania o uzyskanie nowego świadczenia i przekazuje też tę informację innym sołtysom – podkreśla Płóciennik, który w tym roku będzie obchodził jubileusz 28 lat sołtysowania.

- Oceniam pozytywnie wprowadzenie tego świadczenia, emeryturę mam niedużą, a wnuczki są – śmieje się.

- Myślę, że ten dodatek podkreśla pracę sołtysów, nie jest to suma, która powala na kolana ale z drugiej strony, jeśli to jest funkcja społeczna, nie może być to nie wiadomo jakie wynagrodzenie – podsumowuje Andrzej Kos, od 17 lat sołtys Kadłuba.

Reklama

- Skoro przyznano świadczenie sołtysom, uznano, że ta nasza praca jest potrzebna i to w oczach społeczeństwa i szczególnie naszych podkreśla ważność naszej funkcji, czujemy się bardziej docenieni.

Czy sołtysom te pieniądze się należą?

Oddano 67 głosów.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości