Od 1 lipca, w oddziale regionalnym albo placówce terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), można składać wnioski o świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa. Dodatek pieniężny, w wysokości 300 zł, będzie przyznany osobom, które uzyskały już wiek emerytalny i nie krócej niż przez osiem lat pełniły funkcję gospodarza wsi. Starania o dodatek rozpoczęli sołtysi z naszego regionu.
- Złożyłam do Urzędu Gminy w Pątnowie wniosek o wydanie zaświadczenia od kiedy do kiedy pełniłam funkcję sołtysa i z tym dokumentem udam się do KRUS-u – przyznaje Czesława Rogala, sołtyska Grabowa.
- Jest to potrzebne świadczenie, stanowi dla nas wyraz wdzięczności, to nagroda za pracę społeczną.
Do wniosku o przyznanie dodatku pieniężnego z tytułu pełnienia funkcji sołtysa należy dołączyć właśnie zaświadczenie wydane przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego dla sołectwa, potwierdzające okres pełnienia tej funkcji oraz oświadczenie wnioskodawcy o niekaralności za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, popełnione w związku z pełnieniem funkcji sołtysa. W przypadku braku dokumentów, potwierdzających pełnienie funkcji społecznej, przez co najmniej dwie kadencje, lecz nie krócej niż osiem lat (nie jest wymagane zachowanie ciągłości) zaświadczenie może być zastąpione pisemnym oświadczeniem wnioskodawcy o spełnieniu tego wymogu. Do tego dokumentu sołtys musi dołączyć oświadczenia jeszcze co najmniej pięciu mieszkańców sołectwa.
Dodatek do emerytury będzie przysługiwał od miesiąca, w którym zostanie złożony wniosek o jego przyznanie, w kwocie 300 złotych miesięcznie i będzie podlegał corocznej waloryzacji.
Pierwsze kroki w uzyskaniu świadczenia poczyniła już także Zofia Rogaczewska, od 1990 roku sołtyska Zofii w gminie Osjaków.
- Uważam, że to jest dobry pomysł i wiele osób, które ma jakiś długi staż sołtysowania, zasługuje na dodatek – stwierdza.
Andrzej Płuciennik, gospodarz sołectwa Broszęcin-Kolonia Broszęcin w gminie Rząśnia otrzymuje już dodatek dla strażaków-ochotników.
- Poczyniłem starania o uzyskanie nowego świadczenia i przekazuje też tę informację innym sołtysom – podkreśla Płóciennik, który w tym roku będzie obchodził jubileusz 28 lat sołtysowania.
- Oceniam pozytywnie wprowadzenie tego świadczenia, emeryturę mam niedużą, a wnuczki są – śmieje się.
- Myślę, że ten dodatek podkreśla pracę sołtysów, nie jest to suma, która powala na kolana ale z drugiej strony, jeśli to jest funkcja społeczna, nie może być to nie wiadomo jakie wynagrodzenie – podsumowuje Andrzej Kos, od 17 lat sołtys Kadłuba.
Reklama
- Skoro przyznano świadczenie sołtysom, uznano, że ta nasza praca jest potrzebna i to w oczach społeczeństwa i szczególnie naszych podkreśla ważność naszej funkcji, czujemy się bardziej docenieni.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze