Wielkanocne tradycje, regionalne wypieki i rzemiosło ludowe były głównymi tematami drugiej konferencji „Wielkanoc z KGW”, która miała miejsce 3 kwietnia we Wróblewie. W wydarzeniu uczestniczyło około 40 Kół Gospodyń Wiejskich z województwa łódzkiego, a także przedstawiciele instytucji wspierających rozwój obszarów wiejskich. Powiat wieluński na czele ze starostą Maciejem Brysiem, reprezentowały Koło Gospodyń Wiejskich w Nietuszynie oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Niemierzynie.
3 kwietnia, około 40 Kół Gospodyń Wiejskich (KGW) z województwa łódzkiego wzięło udział w drugiej już konferencji połączonej z warsztatami pn. „Wielkanoc z KGW”, która jest wynikiem trzyczęściowego cyklu spotkań integracyjnych organizowanych przez Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Pierwsze spotkanie miało miejsce w Bratoszewicach, drugie we Wróblewie, a trzecie odbędzie się w Sulejowie.
Organizator współpracuje z takimi instytucjami jak: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi oraz Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.
Podczas konferencji we Wróblewie, powiat wieluński na czele ze starostą Maciejem Brysiem reprezentowały: Koło Gospodyń Wiejskich w Nietuszynie oraz Koło Gospodyń Wiejskich Niemierzynie.
- Jesteśmy zadowolone, a jednocześnie zaskoczone tak wysokim poziomem organizacji tego wydarzenia. Konferencja miała miejsce w przepięknej sali. Miałyśmy możliwość integracji, rozmów oraz wymiany doświadczeń z innymi kołami. Najfajniejsza była różnorodność rzeczy przygotowanych na stoiskach. Począwszy od dań kulinarnych, a skończywszy na dziełach robótek ręcznych. Przepiękne rzeczy ! - relacjonuje Karolina Zommer, członek zarządu KGW w Nietuszynie.
- Była przemiła atmosfera. Bardzo fajnie zaprezentowały się szkoły, które przygotowały różnorodne pokazy. Można było podejrzeć coś dla siebie - dodaje.
Uczestnicy konferencji mieli okazję wysłuchać interesujących wykładów, w tym na temat wsparcia dla KGW z budżetu województwa łódzkiego. Zostały także poruszone tematy związane z wielkanocnymi tradycjami, które od lat stanowią istotny element kultury ludowej.
W trakcie tych spotkań istotną część stanowiły prezentacje poszczególnych KGW oraz szkół rolniczych z regionu. Wiele z nich zaprezentowało własnoręcznie przygotowane wypieki oraz ozdoby związane ze Świętami Wielkiej Nocy, podkreślając w ten sposób znaczenie tradycji i rzemiosła ludowego.
- Fajne było to, że podczas spotkania wymieniałyśmy się własnymi przepisami. Wiadomo, że każdy rejon, każda miejscowość słynie z czegoś innego. Więc była też taka możliwość podpytania co robią, jak robią. Przywiozłyśmy kilka przepisów, które gdzieś tam w przyszłości będziemy mogły wykorzystać i zaprezentować na jakichś targach lub festynach - mówi Edyta Sowijak, skarbnik KGW w Niemierzynie.
Podczas czwartkowego spotkania, odbył się również pokaz kelnerski w wykonaniu uczniów z Wojsławic, którzy zaprezentowali profesjonalizm oraz umiejętności związane z obsługą gości. Kolejnym punktem programu było przygotowanie mazurka przez młodzież z Lututowa, której wypiek stał się symbolem regionalnych tradycji kulinarnych. Uczniowie szkoły w Sędziejowicach wykonali dekoracje – ogródki w szkle, które wzbudziły duże zainteresowanie wśród uczestników.
Takie wydarzenia nie tylko promują regionalne dziedzictwo, ale także stanowią żywą lekcję tradycji, która łączy pokolenia i wspiera rozwój lokalnych społeczności. Konferencja we Wróblewie była doskonałą okazją do integracji oraz wymiany doświadczeń.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze