11 listopada, w Konopnicy odbyły się Tegoroczne Powiatowe Obchody Narodowego Święta Niepodległości. Mieszkańcy, samorządowcy i liczne delegacje wspólnie oddali hołd poległym za wolność Polski, a całość wydarzenia dopełnił patriotyczny program artystyczny przygotowany przez lokalną młodzież.
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą odprawioną w kościele pw. św. Rocha w Konopnicy, gdzie modlono się w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie uczestnicy, poczty sztandarowe oraz delegacje dumnym krokiem w przemarszu wyruszyli na miejscowy cmentarz wojskowy. Podczas obchodów przygrywała Czarnożylska Orkiestra Dęta prowadzona przez kapelmistrz Irenę Siorek.
Wszystkich zebranych powitali starosta wieluński Maciej Bryś oraz wójt gminy Konopnica Jacek Kurowski, wyrażając wdzięczność wszystkim, którzy pielęgnują tradycję narodowego święta. W imieniu posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Pawła Bejdy, głos zabrał zastępca Przewodniczącego Głównego Sądu Honorowego Zarządu Głównego Ochotniczych Straży Pożarnych Mieczysław Łuczak.
Następnie złożono kwiaty i znicze pod pomnikiem poległych w walce za wolność Ojczyzny.
Po zakończeniu części oficjalnej korowód przeniósł się do Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Konopnicy. Tam zaprezentowano program artystyczny przygotowany specjalnie z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Na scenie wystąpiła młodzież z GCKiBP pod kierownictwem Piotra Grzelaka, a także uczniowie Szkoły Podstawowej w Konopnicy, którzy zaprezentowali patriotyczny spektakl.
W dalszej części uroczystości Maria Wróbel, nauczycielka historii ze Szkoły Podstawowej w Rychłocicach, z okazji 107. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wygłosiła okolicznościowy referat poświęcony znaczeniu Święta Niepodległości w dziejach Polski.
Zwieńczeniem uroczystości było ogłoszenie wyników powiatowego konkursu plastycznego „11 listopada - Święto Niepodległości”, podczas którego nagrodzono zwycięzców i wyróżnionych autorów prac.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze