Gmina przygotowuje się do budowy nowego boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej w Skomlinie. To, z którego uczniowie korzystają obecnie, pochodzi sprzed kilkudziesięciu lat i nie spełnia już wymagań współczesnych czasów.
Dzisiaj infrastruktura sportowa szkoły jest niewystarczająca. Jej najważniejszą częścią jest sala gimnastyczna, która też nie spełnia już obecnych wymagań. Oprócz niej, są dwa trawiaste, niepełnowymiarowe boiska do piłki nożnej – większe dla starszych uczniów i mniejsze dla młodszych. Uzupełnieniem tego jest boisko do koszykówki z betonową nawierzchnią, przez co staje się niebezpieczne oraz boisko do piłki plażowej.
- Z obiektów trawiastych korzystamy głównie wiosną i jesienią, gdy są dobre warunki pogodowe – mówi Jarosław Preś, dyrektor Szkoły Podstawowej w Skomlinie.
- Ale, gdy pada deszcz lub trawa jest mokra, to korzystanie z nich jest ograniczone. Również na boisku do piłki koszykowej, ze względu na jego nawierzchnię, nie gramy. Stało się ono właściwie częścią placu szkolnego. Dlatego brakuje nam teraz obiektu, który pozwala prowadzić zajęcia na świeżym powietrzu, nawet wtedy, gdy pogoda nie jest już zbyt dobra. A więc boiska ze sztuczną nawierzchnią.
O potrzebie budowy nowego, przyszkolnego placu sportowego, mówiło się w gminie już od jakiegoś czasu.
- Przygotowaliśmy dokumentację takiego obiektu – mówi Grzegorz Maras, wójt gminy Skomlin.
- Jego koszt oszacowany został na 594 tysiące złotych. Złożyliśmy do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych wniosek o dofinansowanie budowy. Otrzymaliśmy stamtąd 500 tysięcy. A więc resztę musimy dołożyć z własnych środków.
Głównym obiektem w ramach tej inwestycji będzie boisko wielofunkcyjne o wymiarach 20 m x 40 m przystosowane do gry w piłkę ręczną, koszykową i siatkową. Powstanie ono w miejscu obecnego boiska do piłki plażowej. Jego nawierzchnia wykonana będzie z tworzywa sztucznego.
Całkowitą metamorfozę przejdzie boisko do koszykówki, którego betonowa płyta pokryta zostanie tworzywem. Przez to stanie się bezpieczna i spełni obecne wymagania i standardy. Boisko będzie teraz taką wydzieloną częścią, gdzie dzieci z klas młodszych będą mogły spokojnie ćwiczyć. Dodatkowo, obok niego, powstanie plac zabaw.
Przetarg na budowę całości prawdopodobnie ogłoszony zostanie jeszcze w maju.
- Pieniądze na dofinansowanie z funduszu mamy już na koncie gminy – mówi Grzegorz Maras.
- Na sesji majowej wpiszemy je do budżetu, a potem ogłosimy przetarg. Myślę, że po procedurze przetargowej koszty obiektu trochę się obniżą i swobodnie wszystko będziemy mogli zrealizować. Zakończenie budowy przewidziane jest do końca roku i z tym nie powinno być problemu.
Nowe obiekty w znaczący sposób wpłyną na unowocześnienie bazy sportowej szkoły.
- Myślę, że pozwoli to dzieciom, które mają talenty sportowe, rozwijać je tu, na miejscu – kończy Jarosław Preś.
- Będzie to z pożytkiem dla nich samych, ale też dla szkoły.
Ela Wodecka
[email protected]
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze