Reklama

Zainteresowanie zieloną energią rośnie

Od kilku lat gmina Czarnożyły stawia na zieloną energię. Zrealizowane tu zostały już dwa duże projekty dotyczące odnawialnych źródeł energii. Kilka miesięcy temu samorząd złożył wniosek o dofinansowanie na podobny cel w ramach kolejnego naboru ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski w Łodzi.

 

Poprzednie dwa projekty cieszyły się wielkim zainteresowaniem mieszkańców, co widoczne jest, gdy przejeżdża się przez tę gminę. Na posesjach i dachach budynków znajduje się wiele instalacji fotowoltaicznych i solarnych.

Reklama

Pierwszy projekt „Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii w gminie Czarnożyły” skierowany był głównie na solary.

- Nastawiliśmy się na te urządzenia, bo przy ocenie wniosku były wyżej punktowane – mówi Piotr Kędzia, sekretarz gminy, a zarazem koordynator projektów ekologicznych w gminie. - Zwiększało to szansę na uzyskanie dofinansowania. Zainstalowano wówczas 247 instalacji solarnych jednokolektorowych i dwukolektorowych. Mieszkańcy płacili jedynie 15 procent wartości instalacji, a pozostałe 85 procent stanowiły środki unijne. Natomiast nie zbieraliśmy od mieszkańców deklaracji w zakresie instalacji fotowoltaicznych. Zamontowaliśmy je jedynie przy obiektach użyteczności publicznej - oczyszczalni ścieków i stacji uzdatniania wody. We wrześniu kończy się pięcioletni okres trwałości tego projektu. I do tego czasu instalacje na budynkach prywatnych są własnością gminy. Dopiero po zakończeniu tego okresu, przejdą na własność użytkowników.

Reklama

Zainteresowanie tym pierwszym projektem było wtedy jeszcze większe. Mieszkańcy złożyli ponad 300 wniosków, ale po technicznej weryfikacji okazało się, że na niektórych lokalizacjach nie można było zainstalować solarów, bo brakowało na przykład południowej ekspozycji dachu. Natomiast montowanie instalacji solarnych na gruncie lub budynkach gospodarczych związane było z dużo większym podatkiem VAT. I wtedy w miejsce odrzuconej lokalizacji wchodziła następna z listy rezerwowej.

Na przełomie lat 2020/2021 gmina rozpoczęła zbieranie deklaracji od mieszkańców do udziału w kolejnym podobnym programie. Nosił on nazwę „Rozbudowa odnawialnych źródeł energii w gminie Czarnożyły”.

Reklama

- Po tym pierwszym projekcie mieliśmy już doświadczenie z solarami i postanowiliśmy nowy projekt rozszerzyć o instalacje fotowoltaiczne do wytwarzania energii elektrycznej i o kotły na biomasę opalane pelletem – wyjaśnia Piotr Kędzia. - Tym bardziej, że mieliśmy dużo sygnałów od mieszkańców, że są zainteresowani fotowoltaiką. Zebraliśmy deklaracje i wystąpiliśmy z wnioskiem o dofinansowanie. Ponad rok czekaliśmy na rozstrzygnięcie konkursu, a po otrzymaniu informacji, że uzyskaliśmy środki, rozpoczęliśmy realizację.

Również i tu weryfikacja techniczna poszczególnych lokalizacji pokazała, że nie wszędzie można zamontować dane urządzenie.

Reklama

- Szczególnie chodziło o kotłownie do zamontowania pieca na pellet – mówi dalej sekretarz. - Musiały one mieć wysokość minimum metr osiemdziesiąt i odpowiednio dużą wielkość. Nieraz właściciele szybko dobudowywali kotłownię, czy zagospodarowywali na nią jakieś inne pomieszczenie. W kotłowni musiał też być komin spełniający odpowiednie warunki. I jeżeli właściciel nieruchomości nie mógł ich zapewnić, wówczas kocioł montowano kolejnej osobie z listy albo robiliśmy dodatkowy nabór.

Realizacja tego drugiego projektu w zakresie odnawialnych źródeł energii zakończona została jesienią ubiegłego roku. W efekcie w gminie powstały 123 kolektory solarne, 304 instalacje fotowoltaiczne na budynkach prywatnych, 2 instalacje fotowoltaiczne na budynkach użyteczności publicznej oraz zamontowano 63 piece na biomasę.

Reklama

Zainteresowanie zieloną energią w gminie jest nadal bardzo duże, dlatego samorząd złożył do Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi kolejny wniosek o dofinansowanie instalowania odnawialnych źródeł energii oraz ekologicznych źródeł ciepła. Tym razem na 123 nieruchomościach zamontowanych zostanie 112 instalacji fotowoltaicznych różnej mocy oraz 93 pompy ciepła.

Wniosek przeszedł już pozytywnie ocenę formalną i przechodzi obecnie ocenę merytoryczną. Dopiero po niej będzie wiadomym, czy zakwalifikował się do dofinansowania.

Reklama

 

 

 

 

 

 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 16/04/2024 16:52
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości