Reklama

To będzie ogród marzeń

Przy Publicznej Szkole Podstawowej w Czarnożyłach powstaje ogród dydaktyczny. Dzieci będą tam miały różne zajęcia związane głównie z przyrodą i ekologią. Będzie to również miejsce ich wypoczynku i rekreacji.

Ogród powstaje w ramach konkursu „Nasze ekologiczne pracownie” organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Szkoła z Czarnożył przystąpiła do niego z projektem „Szkolny ogród naszych marzeń” i otrzymała na jego realizację 48 tysięcy złotych.

- Cały projekt będzie kosztował 53 400 złotych – mówi Urszula Łebek, dyrektor tej szkoły.
- Jak na naszą placówkę to duża inwestycja ze środków pozabudżetowych.  5 400 złotych dołożył nasz organ prowadzący.

Powierzchnia ogrodu wyniesie 500 m kwadratowych. Powstanie na niej wiata dla około 30 uczniów wyposażona w ławki, stoły, tablicę kredową oraz tablice edukacyjne. Pozostała część ogrodu podzielona zostanie na strefy tematyczne: roślin, zwierząt, ptaków oraz strefę sportową.

Reklama

Dla młodszych dzieci szczególnie ciekawa będzie strefa sportowo – rekreacyjna. Urządzona na niej zostanie tak zwana skocznia leśna, na której dzieci będą porównywać długość swoich skoków ze skokami różnych zwierząt. Obok skoczni planowana jest ścieżka sensoryczna.

- Zaplanowaliśmy tam umieszczenie pięciu kwadratów wyłożonych różnymi elementami, na przykład szyszkami, kamykami – tłumaczy Urszula Łebek.
- Dzieci, chodząc na boso albo w skarpetkach, będą odgadywać po czym chodzą.

Cały ogród zapowiada się bardzo kolorowo. Posadzonych zostanie na nim około 300 różnych roślin. Na ten cel w projekcie przewidziano 5 tys. zł.

Reklama

- Posadzimy w nim rośliny miododajne, budleje, forsycje, rudbekie, dużo lawendy – wylicza pani dyrektor.
- Ale również krzewuszki, świerki srebrne, lipę, jałowce. Wybieraliśmy takie, które tworzyłyby estetyczną całość. Ogród obsadzony będzie dookoła tujami, aby zapewnić uczniom trochę intymności, ciszy, by mogli tu przyjemnie spędzać czas.

W ogrodzie znajdzie się też zegar słoneczny i stacja meteorologiczna, na której dzieci będą mogły badać pogodę. Umieszczony też zostanie ul dydaktyczny, a obok niego tablica o pszczołach.

Reklama

W ramach projektu zakupiono już niezbędne do obserwacji lornetki oraz atlasy do rozpoznawania różnych roślin.

- Ogród stanie się miejscem, gdzie nauka będzie łączyć się z zabawą i rekreacją – mówi dyrektor Łebek.
- Mając tam lekcje geografii lub przyrody, dzieci doświadczą wszystkiego inaczej niż w klasie. Zaplanowaliśmy już tematy niektórych lekcji w tym miejscu, na przykład Dzień Pszczółki lub „Czy każdy zegar się kręci?”. W ramach zajęć technicznych uczniowie zrobią karmniki i budki lęgowe, aby urozmaicić strefę ptaków, ale również po to, aby w ogrodzie było coś od nas.

Reklama

O ile wszystko przebiegać będzie zgodnie z planem, ogród otworzy swoje podwoje 1 maja.


Ela Wodecka
[email protected]

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości